Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

(2) Latincede Eş ya da Yakın Anlamlı Kelimeler (consuetudo, mos, ritus, caerimonia)

Consuetudo bir şeyin kendisinden hareketle bir “adet” edinilmesi, uygulanmasıdır ve bir bireyin ya da topluluğun ortak eğilimini gösterir, bu bağlamda Yunancadaki ἔθος‘un karşılığıdır. Mos bir şeyin belli bir muhakemenin ürünü ve özbilincin eseri olarak alışkanlık halinde yapılmasıdır. (Ayrıca bkz. Consuetudo / AlışkanlıkConsuetudo‘dan farkı, Cicero’nun De Fato‘da ἦθος‘u karşılamak için kullandığından beri, ahlak değerlerine uygun olan, adete dönüşmüş davranış tarzını (mos‘tan hareketle moralis) imlemesidir. Ritus (Türkçede “rit”) kökü tanrısal ilke ve inançlara dayanan ideal görev, yükümlülük bağlamında törensel adeti imler, yani ilk iki kelime insanî, ritus ise tanrı (ve dolayısıyla animist gelenekte doğa) kökenlidir. Döderlein’in bölümlemesinde consuetudines (consuetudo‘lar) sadece yapaydır, yani insan uydurmasıdır, sessiz bir onaya dayanır, resmî söylemde yasa ve haklara denk düşer, ritus doğaldır, bizatihi doğa (=tanrı) bağlamında canlılara ilişkindir. Caerimonia (Türkçede “seremoni”) ise tanrılara taparken gerçekleştirilen uygulamaları, yani bütünsel olarak dinsel töreni imler.

Reklam

3 comments on “(2) Latincede Eş ya da Yakın Anlamlı Kelimeler (consuetudo, mos, ritus, caerimonia)

 1. Cengiz İskender Özkan
  26/03/2016

  Merhaba Cengiz bey.
  Ethos terimi eski yunanca eta harfiyle başlıyor diye biliyorum Siz de burada hem eta ile hem de (ilkinde) epsilon ile yazmışsınız. Yanlışlıkla mı yazdınız yoksa arada bir fark olduğu yönlü bir şeye mi işaret ettiniz.

 2. Cengiz İskender Özkan
  27/03/2016

  Bilgi için teşekkürler, epsilonla yazılan terimden habersizmişim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: