Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Sallustius Külliyatına Ek: Marcus Tullius Cicero’ya Hakaret – Giriş ve Çeviri

Kutadgubilig34Kutadgubilig. Felsefe-Bilim Araştırmaları dergisinin 34. sayısı (Aristoteles Özel Sayısı) çıktı! Bu sayıda benim de “Sallustius Külliyatıçana Ek: Marcus Tullius Cicero’ya Hakaret – Giriş ve Çeviri” başlıklı bir çalışmam (s.947-960) bulunuyor. Her çalışmanın kendi hikayesi vardır elbette, bu çalışmanın hikayesi ve esprisi şu: Melike Çakan  The Fine Art of Lying başlıklı konferans için Floransa’ya gitmiş ve döndüğünde bana kitapçılardan ve sahaftan edindiği birkaç kitap ve çalışma getirmişti. Daha önce Twitter’da paylaştığımAppendix Sallustiana. Invectiva in M. Tullium Ciceronem. ed. Elio Pasoli. Bol., 1965” künyeli Latince-İtalyanca metin de bunlardan biriydi.

Daha önce Türkçeye çevrilmemiş olan metin Sallustius’un, özellikle de Catilina komplosundaki politik tedbir ve kararlarından ötürü, Cicero’ya yaptığı hakaretlerden oluşuyor. Metnin yazarının Sallustius olup olmadığı belirsizdir, bu yüzden Appendix olarak Sallustius külliyatına eklenmiş ve filologların tartışmasına sunulmuştur. Kutadgubilig’in bu sayısında metnin Latincesi, tarafımdan yapılan Türkçe çevirisi ve metnin içeriği, tarihi ve fiziksel yapısıyla ilgili bilgi sunduğum bir Giriş bölümü bulunmaktadır.

Gerek çalışmanın yapılması için ilham veren Melike Çakan’a ve çeviri sırasında kaynaklarından yararlanma imkanı veren Anamed‘e teşekkür ederim.

Dergiyi Kitapyurdu‘ndan ve Dergah Yayınları’nın kitabevlerinden satın alabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: