Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

“Kinik Diogenes’in Toplumsal ve Politik Karşıtlığının Ana Hatları”

01.png

02.png

Arkhe-Logos felsefe dergisinin üçüncü sayısı (Nisan 2017) çıktı! İçinde “Kinik Diogenes’in Toplumsal ve Politik Karşıtlığının Ana Hatları” başlıklı makalem de bulunuyor (21-44). İyi okumalar!

ÖZET

Kinik felsefenin en bilinen figürü olan Diogenes’in düşünceleri ve yaşam tarzı birbiriyle öyle uyumludur ki, çoğu Eskiçağ kaynağında birbirinden ayrılamayan, aksine birbirini destekleyen ya da birbirinin yerine geçen unsurlar olarak sunulurlar. Bunun temel nedeni kinik felsefenin, teorik ve mantıksal gerekçelendirmelerden ziyade gündelik yaşama dönük, uygulanmayı gerektiren ilkelere dayanıyor olmasıdır. (Nitekim diğer kinik filozoflar da büyük ölçüde yazdıkları eserlerle değil, gündelik yaşamdaki öğretilerine örnek kabul edilen davranış ve kurnaz sözleriyle bilinmektedir.) Kuşkusuz, bu ilkelerin başlıcası, tüm kusurların kaynağı olarak görülen yerleşik toplum düzeniyle birlikte politik yapının reddedilmesidir. Bu makalede bu ilkeyi de göz önünde tutarak, Eskiçağ kaynaklarından hareketle Diogenes’in toplumsal ve politik karşıtlığının ana hatlarını belirlemeye çalışıyoruz.

Anahtar Kelimeler

Dünya Vatandaşlığı, Felsefe, Karşıtlık, Kinik Diogenes, Kinizm, Politika, Toplum

ABSTRACT

The ideas of Diogenes, who is the most known figure of Cynicism, are so consonant with his life style, that they are presented in many ancient sources, as elements that can not be separated from themselves, but do support or substitute each other. Primary cause is that Cynicism does not depend on theoretical and logical justification, but principles required practical experience in real life. (Indeed other cynics have also known with their behaviours and wit dicta as sample, not with their writings.) Undoubtedly, the most primary one of these principles, is to contempt of settled order of society with political system. In this article, we try to determine outlines of Diogenes’ social and political opposition, in regard to this primary principle.

Keys

Cynic Diogenes, Cynicism, Opposition, Philosophy, Politics, Society, World Citizen

Reklam

One comment on ““Kinik Diogenes’in Toplumsal ve Politik Karşıtlığının Ana Hatları”

  1. bubudur
    22/08/2017

    Hocam nereden mesaj atacağımı bilemedim twitter da kapalı. Size bir sorum olacak ispanyolca biliyor musunuz? Biliyorsanız bu dili öğrenebilmek için ne yapabilirim? Madrid de yaşıyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: