Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Roma’da Felsefe Üzerine… Podcast denemesi (çok lazımdı)

Podcast fikrine sıcak bakmıyordum, daha doğrusu üşeniyor ve bu işi başarıyla yürütenlere saygı duyup “vay be, neler var” diyordum. Yazılı ve statik görsel paylaşımdan sonra sesli paylaşıma geçmek büyük bir zorunluluk değildi benim için, belki de bu yüzden uzak durdum. Neyse, sonuç itibariyle bugün iki ses dosyası kaydettim ve soundcloud’da yayınladım, uygun yeller eserse devamını getiririm, esmezse de burada kalır, bir deneyim olur.

Peki, konuşmanın konusu niçin Roma’da felsefe? Çünkü eşeğin kulağından dolayı. 🙂 Genel içeriğini yazı halinde de bulabileceğiniz bir podcast dizisi olsun istiyorum, şimdilik 1. yani “Giriş” bölümünü ekledim, sonra malum esinti olursa devamını da ekleyeceğim.

Tek başıma, mikrofonda yarım saat konuşmaya alışkın değilim, dolayısıyla konuşmayı monoton ve sıkıcı bulabilirsiniz, bunun için özür dilerim. Bakarsınız, sonra alışır ve severim de, daha iyi sesli paylaşımlar yapabilirim.

İyi dinlemeler.

1 Giriş

Erken dönemde Yunan ve Roma kültürleri arasındaki ilişki üzerine kısa bir değerlendirme. Roma’nın efsanevî kralı Numa’nın filozof Pythagoras’la olası irtibatı. Genel olarak Roma’da felsefenin yönü, baskın unsur olarak Etik.

2 Üç elçi

İ.Ö.155’te üç filozof/elçinin Atina’dan Roma’ya gelip Senatus’ta konuşma yapmaları. (Philosophia togata: Romalı kıyafeti giymiş olan felsefe!) Bu konuşmanın Romalı siyasetçiler ve entelektüeller üzerindeki etkisi, Cicero’nun olayla ilgili aktarımı. İki kültür dünyası arasındaki farklılık.

3 Yunan etkisine direniş cephesi olarak olarak Cato

Roma’nın muhafazakâr / mukaddesatçı figürlerinden olan senator Marcus Porcius Cato’nun Roma entelektüelleri ve gençleri etkileyen Yunan kültürüne karşı gösterdiği direnç ve sonucu.

4 Yunan etkisi ve Roma’nın siyasî yükümlülüğü

Scipio Africanus Minor’un çevresinde kümelenen entelektüeller grubunun Roma’da Yunan kültürünün yayılmasındaki etkisi ve Roma’nın, onu Yunan’dan farklı kılan siyasî yükümlülüğü üzerine.

5 Cicero ve Felsefe 1 (Siyasetçi Perspektifi)

Marcus Tullius Cicero’nun felsefe kariyerine siyasetçi perspektifinden bakış.

3 comments on “Roma’da Felsefe Üzerine… Podcast denemesi (çok lazımdı)

 1. Geri bildirim: Albinus ile Carneades arasında geçen bir anekdot | jimi the kewl resmi blog! (C. Cengiz Çevik)

 2. filozzoff
  10/01/2015

  güzel bir uygulama ama ne yazık ki ben de çalışmadı, dinleyemedim…

 3. Ahmet Tezer
  30/09/2021

  Ses kayıtlarınıza ulaşamıyorum 😦

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: