Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Faruk Zeki Perek’in Küçük Türkçe – Latince Sözlüğü

Bu sayfada İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümünde yıllarca öğretim görevlisi olarak bulunmuş, Türkiye’nin saygın klasik filologlarından olan rahmetli Faruk Zeki Perek hocamızın 1968’de Edebiyat Fakültesi Basımevi tarafından basılan Tercümeli Lâtince Grameri’nin (Böl. 3) arkasındaki küçük Türkçe – Latince sözlüğünü paylaşacağım. Hocanın gramer kitapları İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi etrafındaki fotokopicilerde satılıyor ve her sene birçok öğrenci tarafından alınıyor, keşke hocanın ailesi sahip çıksa da, bu kitapların yeni baskılarının çıkmasıyla birlikte, kitaplar Türkiye’nin dört bir yanındaki Latince öğrenmek isteyen kişilere ulaşabilse.

Sözlüğü harf harf, sayfalardan resim formatında paylaşmak istiyorum. Zamanım az olduğu için arada, vakit buldukça ekleyeceğim sayfaları.

Sözlük sayfalarına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

ABC / ÇDEFGHI / İKLMNO / ÖPR – S / Ş – T – U / Ü – V – Y – Z

9 comments on “Faruk Zeki Perek’in Küçük Türkçe – Latince Sözlüğü

 1. burak
  31/10/2013

  Sevgili hocam,

  Merhum Zeki Perek’in ‘ Latince Grameri’ni ‘ yayınlamak üzere harekete geçirdiniz bizi.
  Çekincemiz şudur ki; dilin sadeleştirilmesine ihtiyaç olmasıdır. Siz bu konuda ne dersiniz?
  Olduğu gibi yayınlanmalı mı yoksa müdahale edilmeli mi? Şayet edilmeli derseniz bu konuda
  beraber çalışabilirmiyiz?

  saygılarımla.

  Burak Türkmenoğlu
  Elif Kitabevi
  212 522 20 96

  • jimi the kewl
   31/10/2013

   Merhaba

   Teklifinize sevindim, zira yıllardan beri aklımda olan ancak sadece benimle bitmeyen bir projeydi bu. Eserin yeniden yayınlanması için editörlük görevini yürütebilirim. Çekincelerinize katılmamak elde değil, eserin dili maalesef günümüz okuyucusu için arkaik kalıyor, bunun için orjinalini de koruduğumuz bir sadeleştirme yapabiliriz. Buradaki tek sorun eserin telif haklarının sahibinin kim olduğu ve kendisinden alınıp alınamayacağıdır. Üniversite ya da Perek ailesiyle görüşüp bu sorunu gidermek gerekir.

   jengiz @ gmail . com adresinden bana ulaşırsanız, detayları hızlıca konuşabiliriz.

   Sevgiler saygılar

   • Tarık Ahmet Moldur
    09/12/2016

    Ben 16 yaşındayım sakaryada yaşıyorum ve faruk zeki perek’in kitabını bulamıyorum kitap bilginiz var mı basılacak mı kitap

 2. İrfan
  09/07/2014

  Sözlük çıksın 3-4 tane alacam

  • Tarık Ahmet Moldur
   09/12/2016

   Ben 16 yaşındayım sakaryada yaşıyorum ve faruk zeki perek’in kitabını bulamıyorum kitap bilginiz var mı basılacak mı kitap

 3. Anonim
  19/07/2017

  Türkmenoğlu 2013te yazmış ve jimmy den de bir ses yok şu ana kadar. Durum nedir, telif sahibine ulaşabildiniz mi? Bir de önerim kesinlikle orjinalinin korunması olacaktır. İsterseniz parantezlerle vesaire modern okuyucu gözetilerek takviyeler eklenebilir ancak ana gövdeyi toptan değiştirme anlamına geleceğini tahmin ettiğim bir girişim, potansiyel bir alıcı olarak beni soğutuyor diyebilirim.

  • jimi the kewl
   27/07/2017

   Merhaba

   Bu yorumları görmüştüm ama yanıt yazmayı unutmuşum, kusura bakmayın. Telif sahibine ulaşamadım maalesef, bu ve bizim bölümlerden (İÜ, AÜ DTCF klasik filoloji) çıkan eski kitapların yeniden eski halleriyle basılmasını en çok isteyen kişilerden biriyim. Bahsettiğiniz hususa katılıyorum, zamanla bu konuda adım atmayı ve bir seri halinde bu kitapları bastırmaya çalışacağımı söyleyeyim.

   Sevgiler

 4. Anonim
  14/10/2018

  1977 yılında ogrenciyken bile Sn.Faruk Zeki Perek’in kitabinin dili o kadar ağır gelirdi ki … Aradan gecen 40 yılda hâlâ sadelestirme yapılmaması da ilginc …

 5. Anonim
  14/10/2018

  40 yıllık mezun Benek Yücekök

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: