Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Cicero – Kader Üzerine (2. baskı)

Cicero, Kader Üzerine

Aylak Adam Yayınları baskısının kapağı

kaderuzerine_2

Zeplin Kitap baskısının kapağı

 

 

 

 

Cicero’nun De Fato‘sunu (Türkçesiyle “Kader Üzerine”) 2011’in son günlerinden, 2012’ninAğustos’una kadar giden bir süreç içinde çevirdim. Eserin önemli bir kısmı kayıp olduğu için, çalışmanın başından itibaren aklımda eserin içeriğine ilişkin boşlukları doldurup kapsamlı açıklamalar yapacağım bir kompozisyon vardı, dolayısıyla salt çeviriye değil eserin bütün olarak anlaşılmasına da kafa yordum.

Sağolsun Prof. Dr. Bedia Demiriş hocam koca bir gününü ayırarak, okuduğum metni satır satır kontrol etti. Çalışmanın tam bitmediği ama metin-içi dipnotlandırmanın bittiği bir dönemde, -sıkıldım mı, ne oldu?- çeviriyi Kutadgubilig. Felsefe-Bilim’e göndermek istedim, yani esas projeden vazgeçtim. Gönderdim de, yine sağolsun dergi editörlerinden Prof. Ayhan Bıçak hocamdan çeviriye ilişkin övgü alıp çevirinin sıraya konduğu haberini edindim. Çeviri yazmış olduğum “Cicero’nun De Fato Adlı Eserinin Teşrihi” başlıklı bir makaleyle birlikte 23. sayıda yayınlandı. İçeriğine güvendiğim bir metnimin akademik/hakemli bir dergide, hele ki Kutadgubilig. Felsefe-Bilim’de yayınlanmış olması beni önceki çalışmalarımda olduğu kadar bunda da mutlu etti ancak derginin çok büyük bir okur kitlesi yok, dolayısıyla önceki çalışmalarım için olduğu gibi bunun için de “metni okumak istiyoruz ama dergiyi bulamıyoruz” türünden mesajlar aldım.

Cicero, Kader Üzerine

Bir gün, şimdi hatırlamadığım bir blog yazımda çeviriyi yarıda bıraktığım ve dergide yayınlamadığım açımlamalı kısmı da ekleyerek yayınlamak istediğimi dile getirmem üzerine, Aylak Adam Yayınları’ndan bana ulaştılar. Konuştuk anlaştık, çalışmayı tamamladım, kendilerine sundum ve her şey tamamlandı. Çalışmanın satışı başladı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

ARALIK 2015 EKLEME: Bu çevirinin ikinci baskısı Aralık 2015’te Zeplin Kitap’dan çıktı. Yukarıdaki bordo kapak bu baskıya aittir. Bu baskının künyesi: Cicero, Kader Üzerine “De Fato”, çev. C. Cengiz Çevik, Zeplin Kitap, 2015.

Satın alma linkleri:

idefix , kitapyurdu, D&R, kitapnehri, n11, kitapelinizde, kitapq, Radikalkitap

Reklam

2 comments on “Cicero – Kader Üzerine (2. baskı)

  1. Geri bildirim: Horatius, Ars Poetica – Şiir Sanatı | C. Cengiz Çevik'in resmi sitesi

  2. Geri bildirim: SIAC Newsletter 58 (10/2014) | Tulliana News

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: