Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

“Antik Yunan’da Felsefe ya da Politik Felsefe”

İçinde “Antik Yunan’da Felsefe ya da Politik Felsefe” başlıklı bir makalemin de bulunduğu Politik Felsefe Nedir? adlı kitap Tekin Yayınevi’nden çıktı.

Antik Yunan’da “politika” ve “politik teori” üzerine yazılan kitaplar ve yapılan çalışmalar genelde πόλις (polis) kavramının tanımlanıp açıklanmasıyla başlar. Bunun tek nedeni, birçok modern dil gibi Türkçeye de yerleşen “politik”, “politika”, “politikacı” gibi kavramların kökeninin Yunancadaki bu terim olması değildir. Bununla birlikte, bu terimin Yunan kültürünün her alanına nüfuz eden, onları şekillendiren tüm teorik ve pratik deneyimin merkezinde yer alan toplumsal ve “politik” yapıyı ifade etmesidir. Dolayısıyla sadece politika ve politik teori değil, Yunan kültürü üzerine yazılan her metnin bu tanım ve açıklamaya ihtiyaç duyduğu düşünülebilir.

Bu ihtiyaca geçmeden önce belirtilmeli ki, Türkçede “politika” teriminin ilk anlamı TDK’nın Türkçe Sözlük’ünde şöyle verilmiştir: “Devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esaslarının bütünü, siyaset, siyasa.” “Politik” sıfatı ise bu tanımda ifade edilen olgu ve eylemlere aitliğe ve özgülüğe işaret eder, tanıma uygun söylersek, yanına geldiği ismin devletin etkinliklerini amaç, yöntem ve içerik olarak düzenleme ve gerçekleştirme esaslarının bütününe aitliğini ve özgülüğünü ifade eder.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: