Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Copernicus, “Werner’e Karşı Mektup”

Kutadgubilig. Felsefe-Bilim Araştırmaları dergisinin 33. sayısı (Mart 2017) çıktı! Bu sayıda Copernicus’un “Werner’e Karşı Mektup” olarak Türkçeleştirdiğimiz De Octava Sphaera, Contra Wernerum (Tam başlık: “Werner’e Karşı: Sekizinci Küre Üzerine”) başlıklı mektubunun Latince aslından yaptığım çevirisi bulunmaktadır. Böylece Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine ve Commentariolus metniyle birlikte Copernicus’un tüm astronomi külliyatı Türkçeye çevrilmiş oldu, benim için bir onur vesilesidir. Ayrıca bkz. Copernicusçu İlk Bildirim.

Nicolaus Copernicus, “Werner’e Karşı Mektup” (De Octava Sphaera, Contra Wernerum). Çev. ve Giriş C. Cengiz Çevik, Kutadgubilig, 33, Mart 2017: 151-170.

coperrrrnnnnnn

Özet

Nicolaus Copernicus’un Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine adlı devrimci yapıtının (1543) dışında astronomi konulu olan iki metni daha vardır, bunlardan biri Commentariolus başlıklı risalesi (1510’lar), diğeri ise John Werner’in Sekizinci Kürenin Hareketi’yle ilgili eserine (1522) dair yazdığı eleştiri mektubudur (1524). Burada çevirisini sunduğumuz bu mektup dönemin önemli din ve bilim adamlarından biri olan Bernhard Wapowski’nin Copernicus’un fikrini sorması üzerine ona yanıt olarak yazılmıştır. Çeviri için temel aldığımız Latince metnin künyesi şudur: Mittheilungen des Coppernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn 1. ed. M. Curtze (Leipzig, 1878) 1, 23-33. Ayrıca çeviriden önce mektubu tarihsel arka planı, oluşumu, elyazmaları, basımı ve içeriğiyle ilgili tanıtıcı nitelikte bilgi aktarıyoruz.

 

Anahtar Sözcükler

Astronomi, Copernicus, Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine, John Werner, mektup, Sekizinci Kürenin Hareketi

 

Abstract

Nicolaus Copernicus has two astronomical works besides the revolutionary On the Revolutions of the Heavenly Bodies, one of them is Commentariolus (1510’s) that’s a little book and the other one is the critical letter (1524) on John Werner’s Motion of Eighth Sphere (1522). This letter, whose translation we present, was written to Bernhard Wapowski who had requested Copernicus’ judgment on Werner’s contentions. We used this Latin text as source for our translation: Mittheilungen des Coppernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn 1. ed. M. Curtze (Leipzig, 1878) 1, 23-33. Besides, before the translation, we introduce the Letter about its historical background, formation, manuscripts, edition and content.

 

Tags

Astronomy, Copernicus, John Werner, letter, Motion of Eighth Sphere, On the Revolutions of the Heavenly Bodies

 

Academia.edu sayfası

Dergiyi Kitapyurdu’ndan satın alabilirsiniz!

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: