Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Arjin’den Latince öğretmenine…

Evvelce (2011’de) “Güzel Kürt kızı Arjin Latinceyi seviyormuş” ve “Arjin’den yine Latinceye övgü” başlıklı post’larda Doğa Koleji’ndeki öğrencilerimden olan Arjin’in (şimdi 3. sınıfta) yazdığı ve bana verdiği Latinceye bağlılığını gösteren yazıları paylaşmıştım. Son derste bir tane daha verdi. (“Bana su verdi!”)

İlköğretimde Latince dersi, o dersin öğretmeninin de mitolojik bir kimlikle yüceltilmesiyle sonuçlanabiliyor: “yaşam, bilgi ve arkadaşlık” gibi çocuksu dünyada öğretilegelmiş ve benimsetilegelmiş temel kavramlar üzerine Hercules ve Prometheus ile birlikte öğretmen de -belki Hydra canavarının kellelerini uçurmamış, belki kenti hastalıktan kurtarmamış ama- bir mitolojik figür gibi inşa ediliyor. Dersin çocukta bıraktığı etkiye göre Hercules ve Prometheus, yine çocuğun etrafındaki herkes tarafından yüceltilegelen bilginin araştırılması olgusu üzerinden Socrates ya da Platon olabiliyor. Bu çerçevede emek kavramının benimsenmiş olması da dersin spesifik kazanımlarının tacı oluyor adeta. Ayrıca bkz. Paris’in yerinde Socrates olsaydı.

superego

Reklam

One comment on “Arjin’den Latince öğretmenine…

  1. Anonim
    27/01/2013

    Arjin’in kalbinde Latince vardı şimdi kalbinin içine öğretmen’ini koyup ”Latince’nin dostuyum” demiş. Nasıl güzel ve duygu yüklü bir çocuksun sen,bitanesin!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27/01/2013 by in Eskiçağ üzerine, Genel, Latince üzerine and tagged , , .
%d blogcu bunu beğendi: