Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Kadına karşı şiddet vs insanlığa karşı cinayet

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Birleşmiş Milletler projesi olan ve kadına karşı din adamlarının eğitilmesini öngören projenin protokol imza töreninde “Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin” demiş. Kaynak

Kadın insan değildir

Görmez’in (soyadından olguya ilişkin komiklikler yapmayın) bağlamda kast ettiği ayırt etmeksizin toplu insan kıyımı gerçekleştiren devlet terörüne ses çıkarmayan bir kurumun kadına dönük aile/toplum içi şiddeti önleyemeyeceği olsa da, iki haksızlık durumunu birbiriyle çarpıştırması mantık gereği kadına karşı şiddetin insanlığa karşı cinayetten sayılmayacağı yönünde bir intiba bırakmasına neden olmuş, ki bu aslında önemli bir gaftır.

“Kadına karşı şiddet” başlığı altında toplanabilecek eylemler genelde kadının aile içinde karşılaştığı kötü muamele olarak düşünülür, oysa kadının genel olarak toplumda yaşadığı maddî ve manevî baskılar ve uğradığı haksızlıklar bu genel ve toptancı düşünceyi aşan, bin yılların öyküsü olarak değerlendirilebilecek büyük bir resmin parçasıdır. O resmin adı da, şanı da patriyarktır ve her yerinden erkekmerkezli / erkekegemen bir yapının eşitlik-karşıtı ve adaletsiz olduğunu gösteren ârazları fışkırır. Görmez’in retoriğinde “kadına karşı şiddet” ile “insanlığa karşı cinayet” olgularının birbirine zıt unsurlarmış gibi sunulması bu ârazlardan biridir, zira retoriğin mantığı basittir: ilkinde zarar gören kadın, ikincisinde zarar gören insanlıktır; her ne kadar Görmez’in kastı o değilse de, burada kadını insanlığa karşı işlenen cinayetlerin mağdurları arasında saymamayı düşündüren bir dil kullanılmış oluyor.

Ayrıca Görmez’in açıklamalarında siyasî bir dürtünün egemen olduğunu görmemek de mümkün değil, bahsi geçmemişse de batının ve onun egemen olduğu uluslararası kurumların Mısır’daki darbeye ve darbeci iktidarın kanlı uygulamalarına ses çıkarmamış olması Akp iktidarı tarafından şiddetle kınanmıştı, Diyanet de bu minvalde “bırakın kadına karşı şiddet olayını, gidin insanlığa karşı işlenen büyük suçların peşinde koşun” gibi bir ayar vermeye çalışmış BM’ye. Kadın sorununu küçük bir sorun olarak görmek patriyarkın karakterinin bir parçasıdır, neticede sorunun kaynağı zaten sistemin ve bin yıllar içinde oturttuğu sosyal yapıya bağlı dilin kendisidir. Bu dil öylesine kadınların aleyhinedir ki, buradaki haberde olduğu gibi, kadın, yukarıda da söyledim, “insanlığa karşı cinayet” gibi ziyadesiyle genel bir suçta bile kendisine yer bulamamakta ve birden (Türkiye için söylersem) vergileriyle -mecburen- desteklemiş olduğu Diyanet gibi anayasal bir kurumun BM’nin “kadına şiddet konusunda din adamlarının eğitilmesi” maksadıyla hibe ettiği paranın reddiyle birlikte, kendisini bir tercihin alternatifleri arasında görmüş olmaktadır. İşte bu patriyarkın bir sorunudur. Diyanet kadın sorununun düzeltilmesi yönündeki çalışmalar için ödenecek parayı siyasî bir gerekçeyle reddederken, kendisi için önceliğin kadın sorunu değil, aynı patriyark tarafından meydana getirilmiş günlük siyasî problemlerdeki taraflılık olduğunu göstermiştir.

Bu tespitler yanında BM’nin yolladığı paranın kadın sorunlarını çözmeye yeterli olduğunu düşünmediğimi de belirtmek isterim. Kadın sorunlarına ilişkin blogdaki diğer yazı ve paylaşımlar için bkz.

Ayrıca Birleşmiş Milletler’in bu konudaki hassasiyetini anlamada faydalı olacaktır, örgütün bir çalışması olarak UN/WomenWatch tarafından hazırlanan “Violence against Women” başlıklı link listesine bkz. http://goo.gl/tIhEhc

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: