Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Eski Mısır’da meteorit boncukları

Bugün the Huffington Post’ta D. Chow’un “Jewelry From Space? Ancient Egyptian Beads Were Made From Meteorites, Scientists Say” başlıklı yazısını görünce, bir ara blogda kaleme aldığım Mitolojide gökten düşen objeler üzerine başlıklı yazı dizisini hatırladım.

Yazı dizisinde Yunan-Roma mitolojisinde gökten düştüğüne inanılan objeleri incelemiştim, Chow’un yazısında ise Mısır’daki arkeolojik buluntulardan söz ediliyor. Boncuk olduğu anlaşılan buluntular içinde bir oğlanın kemiklerinin bulunduğu 5000 yıllık eski bir mezara ait olup demir meteoritinden yapılmış, bunun anlamı da şu: bu boncuklar bilinen en en eski demir işçiliği örneğidir.

Jewelry From Space? Ancient Egyptian Beads Were Made From Meteorites, Scientists Say

Boncuklar nötron ve gamma ışınlarıyla taranınca, bileşiminde kobalt, fosfor ve germanyum olduğu anlaşılmış. Bu elementler de sadece demir meteoritlerinde bulunduğundan, boncukların kaynağı anlaşılır olmuş. İ.Ö.3200’lerde yoğun sıcaklıkta demir işleme sanatını bilen bir toplumdan bahsediyoruz, düşmüş bir meteoriti işlemeleri “nasıl” sorusuna da cevap veriyor. Aynı haberde uzay kaynaklı başka elişi eserlerinin bulunduğundan da (en azından öyle tanımlandığından da) söz ediliyor, 8-10. yüzyıllar arasında tarihlenen meteoritten yapılmış Buda heykeli gibi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21/08/2013 by in Eskiçağ üzerine, Genel, Latince üzerine and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: