Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Horus (Peyami yazdı)

Evvelce Peyami’nin Paracelsus meselesi üzerine yazdığı bir yazıyı paylaşmıştım. Şimdi de yine onun tarafından yazılıp bana gönderilmiş olan Horus konulu yazıyı paylaşıyorum. Ben de Mısır mitolojisi, Hermes ve Hermetizm üzerine evvelce yazılar yazmıştım, örneğin bkz. [2] Martialis, Epigrammata 5.24′te Hermes bahsi – [1] Martialis, Epigrammata 5.24′te Hermes bahsi – Bir akıntı-karşıtı figür: Iamblichusçu Abamon – Interpres Hermes’e Ermişlik (Hermeneutik?) – Osiris Miti Üzerine Kısaca – Thotholoji mi?

Osiris ve Isis’in çocuğu. Kendisinin bir sembolü, İsa’nın doğumu kabul edilen Christmas’ta (tam olarak mevsim dönümü kastediliyor) yeni doğmuş bir bebek olarak tapınaklara gelen halka gösterilirdi. Yani günlerin tekrar uzaması gelecek olan bereket, sıcaklık ile doğrudan ilişkili bir Güneş tanrısı kültüdür. Tüm insanlığa hükmeden bir tanrıdır.

HorusAslında konu ile yakından ilgili olanların da bildiği gibi sadece bir tane değil onlarca Horus vardır. Bu da Eski Mısırlıların Tanrı ve Horus kavramına nasıl baktıklarının bir cevabıdır. Fakat birden fazla Horus olması aslında onun birden fazla olduğu anlamına gelmiyor. İslam’dan örnek vermek gerekirse Allah’in 99 adını örnek verebiliriz. Her şeyi bilen, gören vb. seklinde onlarca isme sahip bir tanrıya inanan milyarlarca insanın olduğu bir dünyada Horus’un pek çok adı ve gösterimi olması şaşırtmamalı.

Hikayesi ve hayatı özellikle pek çok alanda ve defalarca İsa’nın hayatı ile örtüşür. Bu da Hıristiyanlığı yaymak icin eski inanışlardan ne derece etkilenildiğine en büyük örneklerden biridir. Horus ve Isis ikilisi İsa ve Meryem ikilisi ile büyük benzerlikler gösterir.

Horus diger pek çok Mısır tanrısının aksine sadece bir tapınakta veya bölgede değil Mısır’ın hemen her yerinde tapınılan özel bir tanrıdır. Her şeyi gören göz sembolü günümüzdeki en popüler sembollerden biri olduğuna göre etkisinin ne kadar büyük ve geniş olduğunu kolayca anlayabiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 21/07/2011 by in Başka birtakım hassasiyetler, Genel and tagged , , , , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: