Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Paracelsus (Peyami yazdı)

Orta çağın en büyük filozofu, simyacısı, okültisti ve mistiği Philip Bombastes Aureolus Theophrastus von Hohenheim’in kendine sectiği isim. Neden Paracelsus? Buna daha sonra değinmek istiyorum. Paracelsus kendi döneminde hemen hemen her türlü hastalığı iyileştirebilmesi ile bir anda ün yapan ve tek bir dostu bile olmayan ilginç bir karakter. Hastalarinin kimini hazırladığı ilaçlar ile kimini ise değişik muskalar ile tedavi ederdi. En büyük düşmanları tabi ki kilise ve kilisenin güdümündeki karanlık kitle idi.

ParacelsusParacelsus özellikle kibirli konuşması ile tanınan ve bu nedenle bir nevi peygamberlik özellikleri gösterdiğine de inanılan bir insan olmasına rağmen yaşadığı iddia edilen tüm peygamberlerden farklı olarak çok daha fazla somut “mucize”ler göstermiştir. Özellikle Ortaçağ gibi hastalıkların ve salgınların hüküm sürdüğü yıllarda hepsine meydan okuması ve dönemin en büyük hekimlerinden bile daha başarılı sonuçlar alması en büyük başarısıdır. Ayrıca Paracelsus Azot gazını keşfetmiştir.
Rosicrucian’lar tarafından Paracelsus’un Christian Rosenkreutz (Rosicrucian’ların kurucusu) olduğu iddia edilir.
Konuyla ilgili olarak bir iddiaya göre de Christian Rosenkreutz, Francis Bacon’ın ta kendisidir. Konu ile bağlantılı değil ama Francis Bacon’ın Shakespeare olduğu yönünde de ciddi iddialar vardır.
Bu konulara uzak insanlar için Paracelsus ve diğer isimlerin bir şey ifade etmediğinin farkındayım. Ancak kendisi ve diğer isimler bence Avrupa’daki aydınlanma ve bilimin ilerlemesindeki en büyük öncülerdir. Çeşitli kardeşlikler (fraternity) her ne kadar komplo teorileri ile anılsalar da bünyelerindeki önemli isimler ile geçmişten yani insanlığın bilim ile iç içe gelen yıllarından bugüne kadar aktarılan tüm bilimselliğin saklayıcısı ve sponsoru olmuşlardır. Bu nedenle Ortaçağ denince her ne kadar insanların aklına karanlık, hastalıklı, kan dökülen, cadı avları ile ünlü ve cehaletin hakim oldugu bir dönem gelse de aslında Ortaçağ bilimin en verimli çağlarından biridir.
Paracelsus sadece hastaları iyileştirmekle ve bilimsel çalışmalar yapmakla kalmayıp dünya, yaşam ve yaşamdan sonrası ile ilgili düşünceler üretip bunları kağıda dökseydi ve bunları yaymak için ateşli taraftarlar bulsaydı bugün onu peygamber kabul eden ve yaydığı dine inanan milyonlarca insan olurdu.
Adını bilim çevrelerinde bile az kişinin bildiği Paracelsus belki de tarihin en önemli bilim adamlarından biridir.

Peyami

One comment on “Paracelsus (Peyami yazdı)

  1. Geri bildirim: Horus (Peyami yazdı) « jimi the kewl resmi blog!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 15/05/2011 by in Felsefe - bilim, Genel and tagged , .
%d blogcu bunu beğendi: