Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Polybius’a göre politik tarih

Aşağıdaki metin Polybius’un tarih metninin 12. kitabının 25e-25g bölümlerinden seçerek yaptığım bir çeviridir. Belki daha sonra üzerine düşünme imkanı buluruz.

[25e] Aynı şekilde politik tarihin de üç ana kolu vardır. Birincisi tarih eserleri üzerinde çalışma ve onların içerdiği materyali toplama, ikincisi iç toprağın ve kentler, savaş alanları, nehirler ve limanlar gibi kıyı unsurlarının haritasını çıkarma, üçüncüsü pratik politika deneyimidir. Tarih aynı zamanda tıbbı andırır, nitekim birçok insan tarihin kendisine sağlayacağı prestijin cazibesinden etkilenerek tarihçi olmak ister, ancak metin kaleme alan bu insanların çoğu tümüyle vasıfsız bir şekilde, salt kayıtsız, kibirli ve nefsine düşkün biri olarak uğraş verir. Bu tür insanlar belli ilaçları satan satıcılar gibi tanınma aşkı içindedir, beğeni kazanmak ve kendilerine tarihçiler gibi bir yaşamı mümkün kılmak için aktarımlarını yaşadıkları döneme uydururlar.

… bir de tıp teorisyenleri gibi olan politik tarihçiler vardır, bunlar kütüphanelerde zaman geçirir, özet niteliğindeki birçok öğretici kitaptan yararlanır ve son kertede tarih sunumu için yeterli ehliyete sahip olduğuna kani olur. Dışarıdan bakanlar da bu insanların artık nitelikli tarihçiler olduğunu düşünür, ancak benim düşünceme göre tarih yazımının sadece üçte birini tamamlamış olurlar. Şurası kesin ki, daha önceki eserler üzerinde yapılan çalışma araştırmacıya birkaç yer, halk, kurum ve savaşla ilgili hangi görüş ve fikirlerin savunulduğuyla ilgili bilgi verir ve onu daha önceki dönemlerde, belli yerlerde deneyimlenen talihteki değişimler ve krizlere dair bilgilendirir. Elbette bu bilgi yararlıdır, zira geçmişi detaylı ve doğru bir şekilde incelersek, bu inceleme bizi doğal olarak gelecekteki olası olaylara karşı uyarır. Ancak Timaeus gibi, salt kitap temelli bir çalışmanın yakın dönem olaylarıyla ilgili iyi bir tarih metni kaleme almaya yeteceğine inanmak tam bir budalalıktır. Bu geçmişteki sanatçıların eserlerine bakmanın iyi ve teknik açıdan usta bir sanatçı olmaya yeteceğine inanmakla aynıdır.

… [25g] Nasıl ki askerî deneyimi olmayan birinin savaşla ilgili iyi bir metin kaleme alması imkansızsa, aynı şekilde politik sahada boy göstermemiş ya da politik bir krizle karşılaşmamış birinin iyi bir politik tarih yazması da imkansızdır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 09/10/2015 by in Eskiçağ üzerine and tagged , , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: