Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Cicero, Pro Sestio 137 (çeviri)

cum regum potestatem non tulissent, ita magistratus annuos creaverunt, ut consilium senatus rei publicae praeponerent sempiternum, deligerentur autem in id consilium ab universo populo aditusque in illum summum ordinem omnium civium industriae ac virtuti pateret. Senatum rei publicae custodem, praesidem, propugnatorem conlocaverunt; huius ordinis auctoritate uti magistratus et quasi ministros gravissimi consilii esse voluerunt; senatum autem ipsum proximorum ordinum confirmari, plebis libertatem et commoda tueri atque augere voluerunt.

<Romalıların ataları> Kralların iktidarına katlanamadıkları için, bu şekilde yıllık yöneticiler oluşturdular, böylece Senatus’un devlet üzerindeki karar yetkisi daimî kılınacak, bu karar yetkisine sahip olacak olanlar tüm halk tarafından seçilecek ve tüm vatandaşların, çaba ve erdemlerine bağlı olarak, bu sınıfın en yüksek mertebesine ulaşabilmeleri mümkün olacaktı. Senatus’u devletin bekçisi, başı ve koruyucusu olarak betimlediler. Yöneticilerin bu sınıfın otoritesi karşısında adeta en ağır karar yetkisinin hizmetçileri olmasını istediler. Ayrıca Senatus’un kendisine en yakın sınıflarca onay görmesini ve halkın özgürlüğünü ve refahını gözetip arttırmasını istediler.

Çev. C. Cengiz Çevik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 20/05/2015 by in Eskiçağ üzerine, Latince üzerine and tagged , , , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: