Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

>Francis Bacon, Imago Civilis Augusti Caesaris

>

FRANCIS BACON

IMAGO CIVILIS AUGUSTI CAESARIS

(Augustus Caesar’ın Vatandaş İmajı)

Buradaki metin ilk defa tarafımdan Türkçeye çevrilmiştir. Francis Bacon’ın yazıları arasında bulunan “Imago Civilis Augusti Caesaris” başlıklı bu kısa metin, “Imago Civilis Julii Caesaris” başlıklı metinle bir bütünlük oluşturmaktadır. Aşağıda belirttiğim kaynaktan alınmış bu metnin Latincesi Bacon araştırmacısı, yayımcısı Dr. Rawley tarafından 1658 ‘de Opuscula Posthuma içinde basılmıştır. Daha sonra İngilizce tercümesi 1661 ‘de Resuscitatio ‘nun ikinci edisyonunda basılmıştır.(Bkz. F. Bacon, Aşağıdaki kaynak, p.333)

KAYNAK: Francis Bacon, “The Works Of Francis Bacon” Collected And Edited By J. Spedding, R. L. Ellis, D. D. Heath, Vol. VI. (Literary and Professional Works, Vol.I),Longman & Co. London 1861. (p. 339; 347)Augustus Caesar’da, bir ölümlüde görülebilecek üstün bir akıl, serinkanlılık, yücelik ve düzgün yaradışlılık söz konusuydu. Ve bunlar gençlik evresinden itibaren bütün büyük işleri nasıl başardığını gösterir. Zira yaradılışında aşırı tezcanlı olan kimseler, genelde gençlik dönemlerini çeşitli hatalar yaparak geçirir, ancak orta yaş dönemlerinde kendilerini tam anlamıyla gösterebilir; ancak buna karşılık karakterleri sakin ve serinkanlı kişiler henüz ilk çağlarındayken bile başarı gösterebilir. Zihnin kişiye armağanları bedeninkiler gibi sağlık, güzellik ve güç bakımından aynı oranda olup, birbirleriyle tamamlanabilir; ancak şurası kesin ki, Augustus zihin gücü bakımından dayısı Julius’tan geri, zihin sağlığı ve güzelliği bakımından ondan daha üstündü. Zira Julius tedirgin ve huzursuz bir yapıda olmasına rağmen (neredeyse her sara hastasında görüldüğü gibi) hedeflerine üstün muhakeme yeteneğiyle ulaşabiliyor, yine hedeflerini belli bir ölçüde tutmayarak, sayısız kere ölümlülüğün ötesine geçmeye çabalamıştı. Buna karşılık Augustus’un ölümlülüğünün farkında, makul biri olarak hedeflerini takdire şayan bir ölçüde, dengede tutmuş olduğu görülüyor. Augustus evvela amaçlarını gerçekleştirmek istemiştir, daha sonra onlara değerler biçmeyi, ardından da bir insan olarak talihinin zirvesinde bulunmaktan bir haz duymuş, kendisini işlerine vermeyi, kendisinden sonraki kuşaklarda devletinin (Principatus) karakterinin, figürünün etki bırakacağını, onlara ulaşacağını düşünmüştü. Yani Augustus yaşamının ilk evresinde Güç, ortasında İtibar, düşüş döneminde Hazlar, yaşlılığında ise Tarih ve Gelecek nesil için çalışmış oldu.

*


Si cui mortalium, magnitudo animi inerat inturbida, serena, et ordinata : idque indicant res illae omnium maximae, quas ab ineunte adolescentia gessit. Nam qui ingenio commotiores sunt, ii fere adolescentias per varios errores transigunt, аc sub mediam aetatem demum se ostendunt: quibus autem natura est composita et placida, ii prima etiam aetate florere possunt. Atque cum animi dotes, sicut et bona corporis, sanitate quadam, pulchritudine, et viribus contineantur et absolvantur , fuit certe avunculo Julio viribus animi impar, pulchritudine et sanitate superior. Ille enim inquietus et incompositus (ut sunt fere ii qui comitiali morbo tentantur), se ad fines suos nihilominus summa ratione expediebat ; sed ipsos fines minime ordinaverat, sed impetu infinito, et ultra mortale appetens, ferebatur ad ulteriora : Hic autem sobrius, et mortalitatis memor, etiam fines suos ordine admirabili d e s c r i p t o s et libratos habuisse visus est. Primum enim, rerum potiri volebat;deinde, id assequi, ut dignus eo fastigio existimaretur ; dein etiam, frui summa fortuna humanum esse ducebat :ad extremum, addere se rebus, et imaginem et virtutem sui principatus seculis post se futuris imprimere et inferre meditabatur. Itaque prima aetate Potentiae, media Dignitati, vergente Voluptatibus, senectute Memoriae et Posteritati serviebat.

Not: Çeviri esnasındaki kağıt üzerindeki çalışmam aşağıdadır.


Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: