Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Aquinas’ın hierarchia’sı

“Cum ergo hierarchia nihil sit aliud quam sacer principatus, videtur quod omnes angeli sint unius hierarchiae… Dionysius dicit quod hierarchia est ordo, scientia et actio. Sed omnes angeli conveniunt in uno ordine ad Deum, quem cognoscunt et a quo in suis actionibus regulantur. Ergo omnes angeli sunt unius hierarchiae. Praeterea, sacer principatus, qui dicitur hierarchia, invenitur in hominibus et angelis. Sed omnes homines sunt unius hierarchiae. Ergo etiam omnes angeli sunt unius hierarchiae.”

“O halde hiyerarşi kutsal yönetimden başka bir şey değildir ve tüm meleklerin tek bir hiyerarşiye bağlı olduğu görülmektedir… Dionysius hiyerarşinin düzen, bilim ve eylem olduğunu söyler. Oysa bütün melekler Tanrı’ya bağlı tek bir düzende toplanır ve oradan kendi eylemlerine göre yönetilir. O halde tüm melekler tek bir hiyerarşiye bağlıdır. Dahası, hiyerarşi denilen kutsal yönetim insanlarda ve meleklerde bulunur. Buna karşın bütün insanlar tek bir hiyerarşiye bağlıdır. O halde bütün melekler de tek bir hiyerarşiye bağlıdır.”

Thomas Aquinas, Summa Theologiae (Quaestio CVIII)
Çev. C. Cengiz Çevik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: