Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

>Quidquid debebam nolle, non possum!

>

İçinde bulunduğumuz sıcaklara (içine mi girdik, ne zaman) uygun bir post olur mu acaba bu? Tuhaf bir şekilde yorganla yatmayı seviyorum, etrafta kime sorsam “ben de yorganı severim bacaklarımın arasına alıyorum” diyor ya da demeye getiriyor. Filosof Seneca  da böyle bir şey yapıyor muydu acaba? Emin değilim. Mektuplarından birinde, yaşlılığın onu yaz vaktinde ne denli vurduğundan bahsediyor ya, oradan esti. Aranızdaki yaşlılar da aynı etki altındaysa keyfini çıkarsın, yaşlı olmayıp da pikeyle yazı geçirmek istemeyenler, yorganı alsın bacaklarının arasına serinliği hissetsin. Ara sıra yastığı döndürmeyi unutmayın, gece serinlemesi istiyorsanız tabi ki.Macera aramıyorsanız samanlıkta uyumaya kalkmayın.

Bahar da geliyor yavaş yavaş, mevsimin yaza dönüştüğü şu günlerde havalar ısınacağı yerde soğuyuverdi, sanki kışmış gibi, güvenemiyorum havaya. Havaya ne kadar güvensiz olduğumu öğrenmek ister misin? Daha suya bile sokmadım bedenimi, o derece, su soğuksa ılıştırıveriyorum, ‘Demek ne sıcağa gelebiliyorsun, ne soğuğa ha?’ diyorsun Lucilius’um, aynen öyle, yaşıma yetiyor kendi soğukluğu yazın ortasındayız ama neredeyse donacağım! Bu yüzden günümün bir kısmını pike altında geçiriyorum. 2. Yaşlılığa teşekkür ederim beni yatağa çaktığı için, nasıl etmeyeyim ki ona teşekkür, yapma gereğini duymadığım şeyleri yapamıyorum işte, salt kitaplarımla konuşup duruyorum.”
“… ver aperire se coepit, sed iam inclinatum in aestatem, quo tempore calere debebat, intepuit nec adhuc illi fides est; saepe enim in hiemem revolvitur. Vis scire quam dubium adhuc sit? nondum me committo frigidae verae, adhuc rigorem eius infringo. ‘Hoc est’ inquis ‘nec calidum nec frigidum pati.’ Ita est, mi Lucili: iam aetas mea contenta est suo frigore; vix media regelatur aestate. Itaque maior pars in vestimentis degitur. [2] Ago gratias senectuti quod me lectulo affixit: quidni gratias illi hoc nomine agam? Quidquid debebam nolle, non possum. Cum libellis mihi plurimus sermo est.” (Seneca, Epistulae Morales 7.67.1-2)
Çev. C. Cengiz Çevik

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 06/07/2010 by in Eskiçağ üzerine, Felsefe - bilim, Genel, Latince üzerine and tagged , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: