Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

>Ordu ab chao

>

http://www.divshare.com/flash/audio_embed?data=YTo2OntzOjU6ImFwaUlkIjtzOjE6IjQiO3M6NjoiZmlsZUlkIjtpOjExODg4OTI2O3M6NDoiY29kZSI7czoxMjoiMTE4ODg5MjYtOGM4IjtzOjY6InVzZXJJZCI7aToxNzIxODk1O3M6MTI6ImV4dGVybmFsQ2FsbCI7aToxO3M6NDoidGltZSI7aToxMjc4MjQwODk4O30=&autoplay=default
Imperial march!


Kaostan çıkan ordu şeklinde türkçeleştirebileceğimiz bu kalıp ucu belirsiz zamanlarda (ucu belirli zaman kavramı da ötelenesidir o ayrı, fütursuz futuristik determinizm şeyi) içine düşülen kaos dehlizinden bir tür askerî nizam çıktığını ve kitlelerin muntazaman intizama dikkat ettiğini gösterir. Kaostan ordu çıkarsa, ordudan da kaos çıkar tıpkı kaostan düzen çıktığında düzenden de kaos çıkması gibi. Genelde düzülenler kaos var zanneder, bunun gibi kaostan çıkan orduda da orda olanlar kaos var zanneder ve müdahale etmek için yer arar, bulduğu ilk delikten de fışkırır, boşalır ve kaosu giderir. Bir nevi yumoş, bir nevi arko böğürtlenli yoğurtlu nemlendirici yani sıcacık yapar dış yüzeyi.

Bir sol freym tutkunluğunun esiri ya da eseri de olabilir. Şöyle ki, başlıklara hızlıca göz gezdirirsek, kemalist church ve orduo başlıklarını görürüz, aklımıza kemalist ordunun müdahaleleri gelir. Hani gerçek değil de, misalen diyoruz, önce kaos yaratılıyor sonra ordu çıkageliyorsa yani böyle bir tasarımdan söz edilebiliyorsa, o vakit kaostan ordu manasındaki ordu ab chao da kolaylıkla akla gelebiliyor. Türkiye’nin sol freymi de buna müsait. Ekşi de ona uyuyor neticede. Mesela henüz açılmamış ordu ab chao başlığı için yazarlarına ilkin ordu ab ye karşı diyeni allah carpar başlığını öneriyor. Allah ab chao da neticede greek kreasyonunun (yaratım süreci) başka bir söylenişi olduğuna göre, ordu ab chao diyeni de allah çarpabilir, Türkiye’nin sol freymi buna da müsait, ötekine de. Öteki ne mi? Öteki senin öreken.
addendum@: Bir süredir üç kardeşim (Sophie, Harun ve Erbil) Blog’da yazılarını paylaşıyordu, bugüne kadar yazdıkları için kendilerine teşekkür eder blog, emeklerine selam durur. İleride bloga “esene kadar”, başka deyişle, sizleri çalışan değişik kafalarla tanıştırmak isteyene kadar, sadece ben yazacakmışım, öyle iussit! Beni en şey yaptığım şeye, yalnız yazmaya öteledi. Blog bana da teşekkür eder sanırım. Kaosunuz bol olsun.
Reklam

One comment on “>Ordu ab chao

  1. harun nash
    12/07/2010

    >Bize yaptığınız jest için teşekkür ederiz hocam.Kaleminizin ucunu kaşınan boyunlara sürtmeye devam etmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 04/07/2010 by in Eskiçağ üzerine, Felsefe - bilim, Genel, Latince üzerine and tagged , .
%d blogcu bunu beğendi: