Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

İskender: Bir filozof gibi! (Plutarkhos’tan kısa bir çeviri)

Aşağıdaki metni Plutarkhos, Moralia 332e-f’den (De alexandri Magni Fortuna aut Virtute) çevirdim. a

“<Hindistan kralı> Poros İskender’in huzuruna esir olarak getirildiğinde, fatih ona nasıl davranması gerektiğini sordu.1 Poros, “Kral gibi, ey İskender” dedi. İskender başka bir şey söyleyip söylemeyeceğini tekrar sorduğunda, o “Hayır” dedi, “çünkü her şey bu sözün içinde saklı.” Doğal olarak benim de İskender’in her işi için “Bir filozof gibi!” (φιλοσόφως, philosophôs) diye haykırasım geliyor. Çünkü her şey bu sözün içinde saklı.

Tutsak kızlar arasında dans ederken Oksyartes’in kızı Roksane’ye aşık oldu ama ona hiçbir tacizde bulunmadı, aksine onunla evlendi.2 “Bir filozof gibi!”

Dareios’un mızraklarla paramparça edildiğini görünce, uzun savaşın sona erdiğini belirtmek için kurban sunmadı veya zafer çığlığı attırmadı; aksine kendi pelerinini çıkardı ve kralların kaderini bekleyen ilahi cezayı gizlemek için cesedin üzerini örttü.3 “Bir filozof gibi!”

Bir keresinde annesinden gelen gizli bir mektubu okurken yanında oturan Hephaistion da mektubu okuyabiliyordu.4 İskender onu durdurmadı, sadece mühür yüzüğünü Hephaistion’un dudaklarına dokundurdu, böylece onun dudaklarını sessiz kalması için bir dostun güveniyle mühürlemiş oldu. “Bir filozof gibi!” Öyle ya, bir filozofa bunlar yakışmıyorsa, hangi eylemler yakışır?”

Notlar

a Temel aldığım edisyon: Moralia, Volume IV: Roman Questions. Greek Questions. Greek and Roman Parallel Stories. On the Fortune of the Romans. On the Fortune or the Virtue of Alexander. Were the Athenians More Famous in War or in Wisdom?. Çev. Frank Cole Babbitt. Loeb Classical Library 305. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1936.

1 Karş. Plut. Moralia 181e ve 458b; İskender’in Yaşamı 40 (669c); Arrian. Anabasis, 5.19.2.

2 Karş. Plut. Moralia 338d; İskender’in Yaşamı 47 (691e); Arrian. Anabasis 4.19; Curtius 8.4.

3 Karş. Plut. İskender’in Yaşamı 43 (690b).

4 Karş. Plut. Moralia 180d.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: