Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Platon’u güncel politikadan soğutan bir örnek

​Solon “bazılarınızdan daha akıllı, bazılarınızdan daha cesurum” demişti, “Peisistratos’un tiran olmaya çalıştığını anlamayanlardan akıllı. Bunu anlayıp da sesini çıkarmayanlardan cesurum”, demek istemişti. (Bkz. Aristoteles, Atinalıların Devleti 14.2) 

Solon halkı ikna edemeyince kapısına silahlarını asmış, “Atina için her şeyi yaptım, artık yaşlıyım, siz bir şey yapın” demek istemişti. Peisistratos’un tiranlığını halka ve soylulara yumuşak davranmasından ötürü “olumlu” bulanlar, Kronos Çağı’na benzetenler vardır. Peisistratos tiran olmadan önce kendini yaralamış, halkı bunu ona rakiplerinin yaptığına ve korumalara ihtiyacı olduğuna inandırmıştı. Ona κορυνηφόροι (korunephoroi, sopa taşıyıcılar) denen bir koruma ekibi tahsis edildi sonra bu ekibi halka karşı kullandı. Tiran gibi tiran.Tüm gücü ele geçirince nispeten insancıl bir yönetim sergilediğinden halk ve soylular tarafından sevildi, iyi “tiran” olarak anıldı.  

Mektuplarından anladığımız kadarıyla bu Platon’u Atinalıların yanardönerliğiyle ilgili olarak güncel politikadan soğutan örneklerden biri.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 06/08/2016 by in Eskiçağ üzerine, Felsefe - bilim and tagged , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: