Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Presokratiklere ilişkin 9 Türkçe Eser

Bu sayfada Sokrates öncesi felsefeye yani Presokratiklere ilişkin 9 Türkçe eseri sıralıyorum. Bu öznel bir sıralama, çoğunluğu okuduğum, analiz ettiğim, çalışmalarımda kullandığım metinler ama bazıları da nispeten az okuduysam da okuduğum kısmından tatmin olup da yazarına ve eserin gidişine güvenerek önerebileceğim metinler. En nihayetinde yeterli görebileceğim ama elbette başka metinlerle de desteklenebilecek metinler bunlar, “şu da var, bu da var” diyecek olanlar yorum olarak eklesin ya da mail atsın, bir şekilde bana ulaştırsın. Ayrıca idefix, kitapyurdu, vb. linklerini vereceğim kolaylık olsun, kitap görünsün diye, başka bir yerden de edinebilirsiniz, televizyonunuzu kapatmayı unutmayın.

  1. Walther Kranz, Antik Felsefe, çev. S. Y. Baydur (Doksografik, fragmanlı. Dili nispeten arkaik ve anlaşılması zor, yanlış çevrilmiş yerleri de var ama yine de klasik bir çalışma.)
  2. Jonathan Barnes, Sokrates Öncesi Yunan Felsefesi, çev. Hüsen Portakal (Doksografik, fragmanlı ama yorumlar da var. Türkçesi biraz tuhaf gibi, orjinali olan Early Greek Philosophy‘i bulabiliyor ve okuyabiliyorsanız, onu öneririm. Presokratiklere ilişkin ileri okuma için aynı yazarın The Presocratic Philosophers kitabını şiddetle öneririm.)
  3. W. Capelle, Sokrates’ten Önce Felsefe, çev. Oğuz Özügül (Doksografik, fragmanlı ama az da olsa yorumlar var. Önce Kabalcı’dan iki cilt halinde yayınlandı ama piyasada yok, daha sonra tek cilt halinde Pencere Yayınları’ndan çıktı.)
  4. W. K. C. Guthrie, Yunan Felsefe Tarihi 1: Sokrates Öncesi İlk Filozoflar ve Pythagorasçılar, çev. Ergün Akça (Önceki çalışmalara kıyasla kapsamlı yorumlar içerir, doksografik değildir.)
  5. Herakleitos, Fragmanlar, çev. Cengiz Çakmak (Herakleitos’tan kalan tüm fragmanları içerir, fragmanlar Yunancalarıyla birlikte verilir ve her fragmanın altında çevirenin yorumları bulunur. Herakleitos çalışacak olanlar mutlaka edinmeli.)
  6. Parmenides, Doğa Hakkında, çev. Y. Gurur Sev (Parmenides’ten kalan en önemli fragman doğa hakkındaki şiirinden kalan dizelerdir, bu çalışmada çevirisi bulunuyor.)
  7. Marx, Demokritos ile Epikouros’un Doğa Felsefelerindeki Ayırım, çev. Saffet Babür (Marx’ın meşhur tezi hem doksografik aktarımlar, hem de büyük ustanın yorumlarını içeriyor, kaynakların Yunancaları da mevcut.)
  8. Carlo Rovelli, Miletli Anaksimandros Ya Da Bilimsel Düşüncenin Doğuşu, çev. Atakan Altınörs (Doksografik değil, Anaksimandros’un yaşamı ve felsefesi detaylı bir şekidle anlatılır.)
  9. (Ed.) A. Kadir Çüçen ve Harun Tepe, Miletli Filozoflar Thales, Anaksimandros ve Anaksimines (Kolektif) (Kitap yeni çıktı, ilgili Presokratiklere ilişkin bildirilerden oluşuyor. Tanıtım bülteninde şöyle yazıyor: “…UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Felsefe İhtisas Komitesi’nin, Türkiye Felsefe Kurumu ve Adnan Menderes Üniversitesi Felsefe Bölümü ile birlikte 8-9 Kasım 2013 tarihlerinde Aydın’da gerçekleştirdiği, felsefeci ve arkeologların katıldığı Anadolu’da Felsefeye Yolculuk III, ‘Miletli Filozoflar: Thales, Anaksimandros ve Anaksimenes’ başlıklı sempozyumun bildirilerini bir araya getirmektedir.”)
Reklam

One comment on “Presokratiklere ilişkin 9 Türkçe Eser

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 07/03/2016 by in Eskiçağ üzerine and tagged , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: