Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Başka bir sokak ve başka bir yürüyüş

PHILIPPE WOJAZER 2

Fransa’da yüzbinler, belki de bir milyon küsür insan Charlie Hebdo’da dökülen kanın ve yaşanan diğer kanlı eylemlerin ardından sokaklara çıktı. Onların büyük bir bölümü bizden farklı, zira Je suis Charlie diyen bizler buradan kendi topraklarımızda yaşamın her alanına müdahale ederek adeta boğazımızı sıkan, bizzat tetiklediği insan hakları ihlalleri ve akla, mantığa, bilimsel yaklaşıma  ters olan, her türlü absürtlüğüyle tartışılmazmış gibi dikte ettiği düşünceleriyle var gücüyle hayal gücümüzü bile ipotek altına alan, ilkel ve totaliter bir egemenlik komutasının gölgesinde, katledilen bu masum insanları kendimizden bildiysek de, onlarla aynı sokakları paylaşamadık ve aynı kültür ikliminde yetişemedik. Onlardan farklıyız, orada yürümedik ama Je suis Charlie dedik, daha önce yukarıda özetlemeye çalıştığım baskıcı iklimde başımıza iş açan başka şeyler de dediğimizden, kendimizi onlardan bildik.

Peki, yukarıdaki fotoğraf nedir? Bu fotoğraf dünya siyasetinin önemli temsillerinden bazılarını içeriyor, yürüyüşe en önden katıldılar, başı çektiler, muhtemelen onlar da Je suis Charlie dedi.

Peki, biz kendimizi onlardan bildik mi? Bunu ilgililer kendisine sormalı. Politikayı kötülemek gibi bir amacım yok, “politika bitti” demiyorum, ütopya adalarında dolaşmıyorum. Sadece bu fotoğrafta ters bir şeyler olduğunu görüyorum. Charlie Hebdo katliamında ve -Fransa’nın özelinde- yerel ve küresel şiddet eylemleriyle masum insanların kanının dökülmesinde yukarıdaki fotoğraf karesinde görünen ve bu kareye girmeyen diğer politik küçük adamların rolü yok mu? Kimisi bizzat kitleleri ölüme gönderdi, yeni silahlarını kitleler üzerinde denedi, kimisi helikopter satabilmek için diktatörlerin ayağına ya da petrol için çadırına girdiği bir delinin lincini tetikledi. Kimisi en ufak toplumsal eylemlere tahammül edemedi, kitleleri başka kitlelere kırdırmaya çalıştı.

Elbette, yukarıdaki soru retorik, esasında sadece küresel hegemonyaların politik çıkarıdır Afganistan’da Taliban’ı, El-Kaide ve Işid gibi terör örgütlerini besleyip yerine ve zamanına göre konumlandıran, sınırların siyaseten ve demografik bir şekilde yeniden dizayn edilmesinde birer kullanışlı koç başı olmalarını sağlayan. Bir sorun da şu ki, “biz çok tattık, biraz da Fransa ve batı terörü tatsın”, “terör besleyeni vurmaya başladı, oh olsun” diyen bazı muhalif öfkeliler de var. Yok, o iş öyle olmuyor. Fransa’da terörü tadan yine burada ve diğer yerlerde baskı altında olan muhalif unsurlar gibi, kimseye eyvallahı olmadığı için ortadan kaldırılmaları üzerinden yeni bir politik çıkar mekanizmasının işletilebileceği insanlar oluyor, onlardan “kullanışlı ölü” yaratmak fotoğraf karesine sığan ve sığmayan çıkarcı sülüklerin fıtratında var. Onlarla aynı yürüyüşte olmak Charlie Hebdo katliamını ve yeryüzünün tüm bölgelerinde kendini gösteren reisçi, baskıcı ve totaliter yaklaşımların neden olduğu tüm katliamları onların politik çıkarına yem etmek demektir. Sokak bitmiyor, yürümek de öyle. Bu kondua aynı düşünenlerin bir olacağı başka bir sokak ve başka bir yürüyüş bulmalıyız, nasılsa hepimiz Je suis Charlie dedik değil mi?

2 comments on “Başka bir sokak ve başka bir yürüyüş

 1. esra donkal
  13/01/2015

  Cengiz Bey,

  Yapmış olduğunuz çalışmalardan ve blogunuzundan hem bir hayli faydalandım hem de hayranlık duydum; bu nedenle de teşekkür etmek istedim.

  Teşekkürlerimle,

  Esra

  Date: Sun, 11 Jan 2015 21:16:04 +0000
  To: esradonkal@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 11/01/2015 by in Başka birtakım hassasiyetler, Genel and tagged , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: