Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Socrates ve Socratesçilerden kalanlar (fragmanlar – açık kaynak)

Bilindiği üzere Socrates kendisinden sonraki diyalektikçilerin çoğu gibi düşüncelerini yazmaktan ziyade sözlü bir şekilde ifade etmeyi tercih etmişti. Dolayısıyla onun görüşlerini yazıya aktaranlar ondan etkilenen öğrencileri ya da sonraki dönemde yaşamış olan yazarlar olmuştur diyebiliriz. Modern dönemde yapılan derlemeler sayesinde Socrates ve onun düşüncelerini benimseyen “Socratesçi” diyebileceğimiz filozof ve düşünürlerin yaşamları ile düşüncelerine ilişkin farklı eserlerdeki aktarımları bir bütün halinde değerlendirme şansı buluyoruz.

İnternette bu değerlendirmeleri içeren seçme bibliyografya çalışmalarını bulabilirsiniz, örneğin buradan Socrates’in izinden giden Euclides’in kurduğu Megara okuluna ilişkin bir bibliyografya denemesine erişebilirsiniz.

Socrates ve Socratesçilerle ilgili en faydalı derlemelerden birinin künyesi şudur: “Socratis et Socraticorum Reliquiae [Socrates ve Socratesçilerden <günümüze> Kalanlar], Ed. Giannantoni Gabriele, Bibliopolis, Napoli, 1990.” Bu konuda gördüğüm en kapsamlı fragman derlemesi olan bu çalışma, socratics.daphnet.org sitesi tarafından içinde detaylı arama yapabileceğiniz bir platformda “açık kaynak” olarak sunulmuş, şuradan erişebilirsiniz: http://socratics-documentation.ancientsource.daphnet.org/home.html (kaynağı AWOL‘dan edindim)

Tıklayınca doğrudan erişebileceğiniz konu başlıklarına göre linkler şöyle:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: