Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Digital database’ler için Proxy Switchy kullanımı

Bilindiği üzere çoğu üniversite öğretim görevlilerinin ve öğrencilerinin kullanması için Jstor, Springer, Wiley-BlackwellProquest Digital Dissertations and Thesis gibi digital database’lere (sanal veri-bankası ya da kütüphanesi de diyebiliriz) üye oluyor. İstanbul Üniversitesi gibi bazı üniversiteler bu sitelere üniversite dışından yani uzaktan (örneğin evden) erişim için proxy ip ayarı gerektirirken, Yeditepe Üniversitesi gibi bazı üniversiteler sadece kullanıcı adı ve şifre ile erişim imkânı tanıyor.

Araştırma yapmak istediğinizde -ilk örnekteki gibi erişimler için- tarayıcınızın ayar kısmına gelip ip değiştirmeniz gerekiyor, bu da yorucu olabiliyor. En azından benim için öyleydi. Daha sonra, kullandığım tarayıcıda (ki kendileri Google Chrome oluyor, bu varken diğer hantal yaratıklar neden kullanılır bunu da anlamam ya, neyse) proxy-ip değişimini hızlı yapabilecek bir app ya da uzantı var mı diye merak ettim, aradım ve aradığımı buldum: Proxy Switchy!

Bu konulardaki takozluğu benden hallice olanlar için özet geçmem gerekirse, bu uygulama önceden bir kereliğine yapacağınız ayar sonucunda, işiniz düştüğünde proxy ayarlarınızı tek tıkla aktif ya da pasif hale getirebiliyor.

Şimdi İstanbul Üniversitesi digital database – proxy ayarlarıyla bu app nasıl kullanılır adım adım anlatayım:

1- Chrome kullanmak zorundasınız, dolayısıyla onu yükleyin demiyorum artık. Şuradan Proxy Switchy app’ini indirin.

2- Sonra İ.Ü. Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden (buyamer) akademisyen ya da öğrenci kimliğinize uygun olan proxy ip ve port değerlerini edinin: http://goo.gl/v3ekZ İleride değişir mi bilmem ama şimdilik değerler şöyle:

ADRES: 194.27.128.82

PORT: 3128

3- Akademisyen ya da öğrenci kimliğinize göre üniversiteden edinebileceğiniz email adresinizi ve şifrenizi bilmeniz gerekiyor, eğer üniversiteden aldığınız bir email adresiniz yoksa, üzgünüm bu meşakatli sürecin devamı sizi ilgilendirmiyor.

Email başvurusu için bkz. http://bilgiislem.istanbul.edu.tr/?p=6390

 4- Yolun bundan sonrasını katırlarla, pardon, email adresi olanlarla devam edeceğiz. Chrome’un üst kısmında ortaya çıkan Proxy Switchy düğmesine sağ tıklayıp Seçenekler’e girin, şöyle bir ekran çıkacak karşınıza:

Değerleri (eğer değişmemişse ya da sizin üniversiteniz için hangi değerler geçerliyse onları) resimde olduğu gibi girin, Save’lyin. Profile Name’e istediğinizi yazabilirsiniz elbette!

5- Artık proxy ayarlarınız tamamlanmış oldu, istediğiniz zaman yukarıdaki düğmeye tıklayıp proxyli ya da normal kullanıma geçebilirsiniz. Üniversite proxysisine geçtiğinizde, herhangi bir siteye girmeye çalışınca size kullanıcı adı ve şifre soracaktır, üniversiteden aldığınız emaili ve şifresini kullanın:

6- Bu da bonus olsun: Şu adresi kısayol yaparsanız, iyi olur, zira proxyli kullanımda tek tıkla İstanbul Üniversitesi’nin üye olduğu tüm digital database’lerde arama yapabilirsiniz: http://ev4ww2km2g.cs.serialssolutions.com/

 7- Çıkarken ışığı ve kapıyı kapamayı unutmayın, biraz sessizlik istiyorum. İyi çalışmalar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: