Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

İlgi yitimi mi? (A Tear is…)

“… Ben ilgiyi kişinin, -kıskançlığın merkezine yerleştirdiğim- “duygusal eğilimlerin zayıflaması” olasılığını düşündüğü anda yitirmekten korktuğu bağlılığın gerçekten de hayatî ve çok önemli bir parçası olarak değerlendiriyorum. İlginin yitimi, insanların çoğu kere takıntılı bir kıskançlık içinde oldukları zaman gerçekleştirdiği gibi, sevilenin başkasına ilgi gösteren görüntüsü konusunda takıntı sahibi olduğunda gerçekleştirdiği görselleştirmenin bir parçasıdır. Kıskanç düşünceler korku dolu ve öfkeli sorular içerir, dahası doğal karakteri bakımından, ilginin yer değiştirmesi de dahil olmak üzere duygusal eğilimlerin yabancılaşması korkusunun canlı biçimleri olan ve duyguyu meydana getiren terk edilmenin ve ihanetin görüntülerini içerir.”

Jerome Neu, A Tear Is an Intellectual Thing: The Meanings of Emotion, Oxford University Press, 2000

Çev. C. Cengiz Çevik

One comment on “İlgi yitimi mi? (A Tear is…)

 1. jimi the kewl
  31/07/2011

  İlgi yitimi konusu ilgimi çekti, dersem fazla mı kelime oyunu yapmış olurum? Çeviri paylaşımını bozmamak adına post’a ekleme yapmıyorum, diyeceğimi yorum olarak kaydetmek istiyorum.

  “İlgi yitimi” düşüncesi, ilk etapta, Platon’un yeryüzündeki herhangi bir nesneye dönük sevginin doğasıyla ilgili karın ağrısını anımsattı, ki alıntı-çevirisini sunduğumuz eserde de bundan bahsediliyor. Platon biçim sevgisinin her türlü abartıya açık olduğunu söylüyordu, ona göre biçim yani nesnenin bu dünyadaki yansıması asla “kendinde” sevilecek bir şey değildir, insan dünyevî nesneyi severken aslında onun ardındaki ideali keşfe çıkar, bu keşif yolculuğu en nihayetinde (ona göre) idealin biçiminin abartıldığı durağında son bulur. Bugün mesela “tişörtün çok güzel” dendi bana, ben de oturduğumuz mekanda “zencefilli limon çayı içmiştik evvelce, o güzeldi” diyerek beğenimi sundum. Beğendiğim ya da sevdiğim şey (sevgi nesnesi), Platon’a göre, bir sevme idealinin dünyevî alemde tecessüd (incarnatio) ve tezahür (apparitio) etmesidir, yani tişörtümü beğenen aslında tişörtümü beğendiren ideali ararken, ben de zencefilli limon çayını beğenirken, zencefilli limon çayını beğendiren ideali aramış ya da beğenmiş (o beğeniden hareketlenmiş) oluyorum.

  Peki, sevilenin zencefilli limon ya da tişörtten farklı olarak karşılık verebildiği yani seveni sevdiği (yani sevilenin “insan” olduğu) durumda gösterdiği ilgi, belli bir anda ya da süreçte “yitirilirse” ne olur? Ya da Platoncu duyuştan hareketle soralım:

  İlgi yitimi aslında “ilgi ideali” yitimi midir?

  Öyle ya, sevilen ardında ideal bir sevgi nesnesi taşıyorsa, ilgi de ardında ideal bir ilgi taşıyor olabilir, kişi ilgiyi yitirmekten korktuğu anda aslında onun idealini yitirmekten korkuyor olabilir, bu durumda kişinin “soyut” bir ilginin ardında yatan daha “soyut” bir ilgiyi yitirmekten korktuğu söylenebilir mi? Bunu düşünelim, belki ilgi ideali gibi ilgi yitimi idealini düşünmek de mümkün olabilir, meseleyi daha da karışık kılmak adına bu gibi şımarıklar mazur görülebilir.

  Her şey -ebilir, her şey -abilir, şimdi düşündüm de ben bu konuyu pek sevmedim, yoksa sevmediğim “bu konunun ideali” mi? Sonsuza kadar gider mi bu? Platon’un idealar aleminin, bana sıkıcı geldiğini daha önce söylemiş miydim? Büyük ihtimalle söylememişimdir, zira bunu şimdi düşündüm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: