Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

>SUBTILITAS

>

Bundan seneler evvel Gezzo‘yu kurduğumuz zaman da benzer şeyler hissetmiştim. Sorumluluk gibi duruyor, Romalılar buna responsibilitas diyor, ben ise bunu başka bir Latince terimle karşılamak istiyorum: Subtilitas. Yani “kesinlik”, “şaşmazlık”, “incelik”. Bunun ağırlığı var, bu ağırlığı kaldırabilene “kesin, şaşmaz, ince bir birey!” deniyor; o, işaret parmağıyla görgüsüzce gösteriliyor. “Aha işte o! İşte o Romalı!” gibi. Cumartesi gününden itibaren kesin, şaşmaz ve ince bir işçiliğe girişeceğiz. jimithekewl blogunda yeni bir şey yapacağız. Bir consensus arayışı. Bunun için beş subtilis yazar belirlendi. Yazdıkları beğenilmezse, yerlerine Orhan Pamuk, Dan Brown, Selim İleri, Ayşe Kulin ve Perihan Mağden alınacak. Onlar da beğenilmezse, ben tek başıma yazmaya devam edeceğim. Ben de beğenilmezsem, o vakit intihar edeceğim.

Evet. Bu olacak, subtilitas denemesi yapacağız. Ziyadesiyle beşerî ilimlerden beş kişi belirledik. Consensus‘u subtilitas‘a uygun olarak zihin süzgecinden geçirecek ve kendinden bir şeyler sunacak bu yazarlarla akıl ve kalp cetvelinin, yazıları nasıl hizaya çektiğini kanıtlamaya çalışacağız. Ben biraz geride duracak mıyım? Bilmiyorum. Sürprizler olabilir, olmayabilir de. Nerede duracağımı kestiremiyorum, nerede durmamam gerektiğini ise biliyorum. Subtilitas-dışı kalmadıkça, konumlanmam çemberin içiyle sınırlı olacak. Bu çemberin içine salt okuyucu olarak değil aynı zamanda yazar olarak da katılmak istiyorsanız jimi_the_kewl@yahoo.co.uk mail adresine kendinizle ilgili bir şeyler yazın, Romalılığı böğrünüzde hissedin. Şimdilik beş yazarımıza, tüm beşerî , ilahi, felsefî, siyasî âlemi kavra(t)mak uğruna bu çemberin içine girdikleri için teşekkür ediyorum. Bu, tüm okuyucular adına elbette.

Bir söz de okuyuculara (sanki diğer sözler onlara değilmiş gibi!): yazarların yazılarını acımasızca eleştirin, yorum yapın; bu inşayı hep beraber tamamlayalım. İnsanlığa ve sanal âlemdeki Türkçe bilgi paylaşımına hayırlı, uğurlu olsun. Subtilitate!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 17/12/2009 by in Felsefe - bilim, Genel, Latince üzerine and tagged , , .
%d blogcu bunu beğendi: