Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Dhammapada’dan Binler

Buda’nın bilgeliğini içeren Dhammapada’dan bir bölümü İngilizceden çevirdim, blog takipçilerimle paylaşıyorum. Kaynak metin için editio: Man And Spirit: The Speculative Philosophers, ed. S. Commins – R. N. Linscott, Modern Pocket Library, New York 1954, sf.160-161.

BİNLER

Herbiri şuursuz olan binlerce kelimeden oluşmuş bir konuşmadansa, bir kişinin duyunca huzura eriştiği, şuurlu bir kelime daha iyidir.

Herbiri şuursuz olan binlerce kelimeden oluşmuş bir Gatha’dansa (şiir), bir kişinin duyunca huzura eriştiği, şuurlu bir Gatha kelimesi daha iyidir.

Birinin şuursuz kelimelerden oluşmuş yüz Gatha’yı ezbere okumasındansa, bir kişinin duyunca huzura eriştiği, yasanın bir kelimesi daha iyidir.

Bir kişi bir savaşta binlercesini binlerce kez yeniyorsa, bir diğeri de kendini yeniyorsa, bu ikincisi bütün galiplerden daha büyüktür.

Dhammapada - Binler

Dhammapada - Binler

Bir kişinin kendini fethi, diğerlerini fethinden daha iyidir; bir tanrı, Gandharva bile, Brahman’la birlikte Mara bile, kendini yenen ve dizginleyerek yaşayan bir kişinin zaferini mağlubiyete çeviremez.

Bir kişi yüzlerce yıl boyunca ormanda Agni’ye (ateş) tapıyorsa ve yine o, bir anlığına, ruhu hakikî bilgide temellenmiş başka biri karşısında saygıyla eğiliyorsa; bu boyun eğişi, yüzlerce yıllık kurbanlarından daha iyidir.

Bir kişinin bütün bir yıl boyunca, bu dünyadaki fazileti edinmek adına kurban sunması ve adak adaması, o faziletin çeyreği kadar bile değere lâyık değildir; doğruluk önünde eğilmek daha iyidir.

Yaşlılığı her daim hoş karşılayan ve sık sık ululayan kişi, dört şey kazanır: Yaşam, güzellik, mutluluk ve güç.

Fakat ahlâksız ve dizginlenemez bir kişinin yüzlerce yıllık yaşamındansa, erdemli ve düşünceli kişinin bir günlük yaşamı daha iyidir.

Ve cahil ve dizginlenemez bir kişinin yüzlerce yıllık yaşamındansa, bilge ve düşünceli kişinin bir günlük yaşamı daha iyidir.

Ve değersiz ve zayıf bir kişinin yüzlerce yıllık yaşamındansa, kesin bir güce kavuşmuş kişinin bir günlük yaşamı daha iyidir.

Ve başlangıcı ve sonu görmeyen bir kişinin yüzlerce yıllık yaşamındansa, başlangıcı ve sonu gören kişinin bir günlük yaşamı daha iyidir.

Ve ölümlülüğünü görmeyen bir kişinin yüzlerce yıllık yaşamındansa, ölümlülüğünü gören kişinin bir günlük yaşamı daha iyidir.

Ve en yüce yasayı görmeyen bir kişinin yüzlerce yıllık yaşamındansa, en yüce yasayı gören kişinin bir günlük yaşamı daha iyidir.

Çev. C. Cengiz Çevik
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: