Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Thales Üzerine Dersler ve Fragman Çevirisinin Kaynakları

Merhaba değerli dostlar,

Biliyorsunuz Youtube’da Thales Üzerine Dersler serisine başladım. (Şuradan izleyebilirsiniz.)

Bu derslerde Laks-Most’un Loeb’deki Early Greek Philosophy serisinde yer alan Thales fragmanlarının tek tek analizini yapıyorum. Hedefim tüm fragmanları bu derslerde incelemek ve sonunda 2023 yılında, bir aksilik olmazsa, tüm fragmanların (Laks-Most’takiler, onda olmayıp Diels-Kranz’da olanlar ve ikisinde de olmayanlar) yorumlu bir çevirisini sunmaktır.

Bu sayfada bu interaktif çalışma sürecinde yararlandığım kaynakları paylaşacağım. Kaynakça sürekli güncelleneceği için, ilgilenen dostların bu sayfayı takip etmesini öneririm.

İnşallah, Youtube’daki online dersler bittiğinde ve yorumlu-çeviri kitabı yayınlandığında, elimizde daha önce denendiğini görmediğim bir çalışma yöntemiyle oluşturulmuş bir eser olacak. Bu hem dijital dünyanın imkanlarından yararlanmış, dijital dünyada var olmuş, hem de basılı olduğu için okurla klasik bir diyaloğa girmiş bir eser olacak. Açıkçası artık bu tür çalışmalara yönelmek gerektiğini düşünüyorum.

Bu çalışma sırasında yapacağınız yorumlara ve önerilere ihtiyacım var. Fragmanların gerek çevirisi gerekse açıklamalarıyla ilgili yorum ve önerilerinizi jengiz@gmail.com email adresine adınızı ve soyadınızı da yazarak iletmenizi rica ediyorum. Bu çalışmada bana destek veren ve katkı sunan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Kısaltmalar ve Kaynakça (Güncellenecek)

Fragman Derlemeleri

DK = (Diels-Kranz) Die Fragmente der Vorsokratiker. Ed. Hermann Diels, Walter Kranz. Berlin: Weidmannsche Buchhandlung, 1903.

FGrHist = Die Fragmente der griechischen Historiker. Ed. Felix Jacoby. Leiden: E. J. Brill, 1923-1959. (“Jacoby Online”, Brill Scholarly Editions, https://scholarlyeditions.brill.com/bnjo/)

KR = (Kirk-Raven) G. S. Kirk ve J. E. Raven. The Presocratic Philosophers. Cambridge: Cambridge University Press, 1957.

LM = (Laks-Most) Early Greek Philosophy, Volume II: Beginnings and Early Ionian Thinkers, Part 1. Ed. ve Çev. André Laks, Glenn W. Most. Loeb Classical Library 525. Cambridge, MA: Harvard University Press, 2016.

WM = (Wöhrle-McKirahan) The Milesians: Thales. Ed. Georg Wöhrle ve Çev. Richard McKirahan. Berlin: Walter De Gruyter, 2014.

Phaleronlu Demetrios = Demetrios von Phaleron. Ed. Fritz Wehrli. Basel: Benno Schwabe & Co. Verlag, 1949 – – Demetrius of Phalerum: Text, Translation and Discussion. Ed. William W. Fortenbaugh ve Eckart Schütrumpf. London ve New York: Routledge, 2017.

Antik Kaynakça

Anth. Pal. Anthologia Palatina = WM

Callim. Callimachus

——–, Ia. Iambici = WM — Callimachus 1. Ed. R. Pfeiffer. Oxford: Oxford University Press, 1949.

Cic. Cicero

—-, De or. De oratore = On the Orator: Book 3. On Fate. Stoic Paradoxes. Divisions of Oratory. Çev. H. Rackham. LCL 349. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1942.

Modern Kaynakça

Burnet, John Early Greek Philosophy. London ve Edinburgh: Adam and Charles Black, 1892.

Couprie, Dirk L. Heaven and Earth in Ancient Greek Cosmology: From Thales to Heraclides Ponticus. New York: Springer, 2011.

Diels, H. “Chronologische Untersuchungen über Apollodors Chronika.” Rheinisches Museum für Philologie, 31 (1876): 1-54.

Guthrie, W. K. C. Yunan Felsefe Tarihi: Sokrates Öncesi İlk Filozoflar ve Pythagorasçılar. Çev. Ergün Akça. İstanbul: Kabalcı Yayınevi, 2011.

Nietzsche, F. Platon Öncesi Filozoflar. Ed. Paolo D’lorio. Çev. Nur Nirven. İstanbul: Pinhan Yayınları, 2018.

Shaw, Pamela-Jane Discrepancies in Olympiad Dating and Chronological Problems of Archaic Peloponnesian History. Stuttgart: Franz Steiner Verlag, 2003.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: