Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Ergi Deniz Özsoy, “Boynuz Meselesi”

Dünkü Sol gazetesinin (9.10.2013) “Bilim Sol” köşesinde Ergi Deniz Özsoy Francis Bacon’ın 2009’dan beri Latinceden Türkçeye çevirmekte olduğum (mesela, mesela!) De Sapientia Veterum‘undaki “Pan sive Natura” (Pan ya da Doğa) başlıklı parçaya değinmiş. Uzun süre üzerinde çalıştığı bir eserden (k, o eser Türkiye’de neredeyse hiç bilinmiyorsa!) bahsedildiğini görünce insan ister istemez ilgi duyuyor, dolayısıyla Özsoy’un yazısını burada da paylaşmak istedim.

Yazı zaten Sol’un sitesinde text formatında paylaşılmış ama otantikliği kaybetmemek adına (ayrıca belki sonra silinir diye) gazeteden taradığım halini paylaşıyorum. (Aşağıdaki yazı resmine tıklayın!)

İçerikle ilgili sonra konuşuruz, sadece şunu söyleyeyim, Bacon bu eserinde kendi çağının birtakım felsefe-bilimsel ve siyasî sorunlarına klasik mitoloji üzerinden yanıtlar arıyor, dolayısıyla en ufak mitolojik detaylara bile büyük anlamlar yükleyebiliyor, örneğin Pan’ın boynuzunun kalından inceye gidişi evrensel/doğal piramidin bir göstergesi ona göre ya da öfkenin canavarı olan Typhon krallıklarda çıkan halk isyanlarını temsil ediyor. Eser Türkçede neredeyse hiç bilinmiyor, yukarıda bir parantez-içinde belirtmiştim. Bacon’ı çoğu metninin, belki de külliyatının tamamının kaderi bu (belki Yeni Atlantis istisna!). İşlerim hiç bitmeyecek ama en azından diğerlerini bir kenara koyup çeviriyi tamamlayacağım gün de gelecektir diye umuyorum.

Boynuz_Meselesi 2

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: