Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Sayın cumhurbaşkanına hasbelkader bir açık mektup!

“Adalet insanlığın yiyecek gibi, barınma gibi ihtiyaç duyduğu bir kavramdır. Adaletin olmadığı bir ahvalde fertlerin kendilerini özgür ve mutlu hissetmeleri beklenemez. Bu nedenle hukukun da, siyasetin de, ekonominin de, uluslararası ilişkilerin de ulaşmak istediği nihaî hasıla adalettir… Adalet rasyonel olduğu kadar tabii bir ihtiyaç ve ahlakî bir mesuliyettir. Başka bir deyişle adalet hakkaniyettir, vicdandır, özgürlüktür, eşitliktir, hakça paylaşımdır, uyumdur, fazilettir, huzurdur ve şüphesiz ki barıştır. Toplum hayatı için böylesine temel ve vazgeçilmez bir kavram olan adaletin tüm fonksiyonlarıyla tecelli etmesi çok önemlidir. Netice itibariyle bireylerin hak ve özgürlüklerinin teminat altında olmadığı bir hukuk düzeninde adaletten söz edilemez. Esasen hukukun erdemi ancak adaletin tecellisine imkan veriyorsa ortaya çıkar. Başkalarının hak ve özgürlükleriyle farklı kimlik ve yaşam biçimlerine hoşgörü göstermeyen bir toplum düzeninde uyumdan, adaletten bahsetmek de söz konusu olamaz.”

Sayın cumhurbaşkanı, öncelikle rahatsızlığınız ve geçirdiğiniz operasyondan ötürü geçmiş olsun dileğimi iletirim. Mevzuya gelirsem, affınıza sığınarak yukarıdaki düşüncelerinize katıldığımı belirtirim.

Yukarıda alıntıladığım düşünceleriniz çerçevesinde sizden talebim gezi parkı direnişine katılan protestocuların uğradığı haksızlıklara, en temel hakkı olan düşünce özgürlüğüne dayanarak sokaklara çıkan, parklarda forum düzenleyen, sesini çıkaran insanlara yapılan saldırılara, ölümlere, yaralamalara, kanunsuz müdahalelere, yerel ve genel yönetimdeki üst düzey kişilerin retoriğindeki nefret söylemine, tehditlere, hedef göstermelere, cumhurun en üst temsili olarak “dur” demenizdir.

“Demokrasi sadece sandık değildir” diyerek açık toplum ve çoğulcu / katılımcı demokrasinin yanında olduğunuzu açıkça gösterdiniz. Lütfen, çoksesli ve çokkültürlü bir demokrasi anlayışı yerine, yer yer totaliterliğe meyleden, kapalı toplum özlemi içindeki çoğunlukçu demokrasi yanlılarının iktidar olanaklarını kullanıp başta anaakım olmak üzere, tüm medyayı baskı altına almasıyla, kendileri gibi düşünmeyen insanları ötekileştirmesine karşı çıkın.

Açık toplumun tesisinde sorumluluk alın, cumhurun sesine kulak verin.

C. Cengiz Çevik

12.7.2013

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 12/07/2013 by in Başka birtakım hassasiyetler, Genel and tagged , .
%d blogcu bunu beğendi: