Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

La Liberté guidant le peuple!

Delacroix - Liberty Leading the People

Soldaki 1800’lerde yaşamış olan Fransız ressam Delacroix’nın Fransız Devrimi’nin sembolü haline gelen La Liberté guidant le peuple (Halka rehberlik eden özgürlük ya da İngilizcesiyle Liberty leading the people) adlı tablosu, sağdaki ise Gezi Parkı direnişi eylemleri sırasında çekilmiş bir fotoğraf. Sosyal medyada iki sahne arasında bağlantı/benzerlik kurulduğunu gördüm. (Örneğin şurada bahsettim.)

İlkinde bir elinde Fransız bayrağı, diğer elinde tüfek olan bir kadın halka barikatı aşmada öncülük ediyor. İkincisinde ise bayrağı tutan kadın değil, dahası kadının elinde tüfek de yok ama halka barikatı aşmada önderlik eden bir kadın görüyoruz.

İlk kadında önderlik yanında cüretkâr cesaret teması görülüyor: mutlak otoriteye cesaretle karşı çıkmakla kalmıyor, bununla birlikte kadın olduğu için daraltılmış yaşam alanının zincirlerini de kırmaya çalışıyor, resimde zincirlerin egemen yapının kadına giydirdiği kıyafetler olduğunu düşünebiliriz, zira kadın göğüs kısmını açmış olup ayakları çıplak halde barikatı aşıyor, kafasında da özgürlüğü temsilen Frigya başlığı bulunuyor.

Tablo kadının görünümünün erotizmi uyandırdığı yönünde eleştiri almıştır geçmişte, hatta burada net belli olmasa da koltukaltı kıllarını kesmemiş olması bile kadının metaleptik düzlemde “halklaştırılarak” yüceltilmesine yorulmuştur kimileyin. Yataktan çıkmış gelmiş bir havası vardır, bunun yanında çatışmaya katılmış gibi kirlenmiştir giysisi.  Gilles Néret “bu kadın Faubourg Saint-Germain’den bir kontes değil, halkın kadını, sokakların Venus’u…” diyor.

O halde bu kadın 10. Charles’ın elinde toplanmış olan mutlak otoriteye, bürokrasiyle iç içe geçmiş olan aristokrasiye ve patriyarkın cinsiyet temelli otoritesine karşı çıkışın bir sembolüdür, özgürlük söylemi, bu üç katmandaki baskıya karşı dile getirilmiştir. Ya sağdaki? Sağdaki fotoğraf günümüz Türkiye’sinde deneyimlediğimiz çok-katmanlı baskılara bir cevap olabilir mi? Biraz düşünelim, zaten olayların başından beri düşünülüyor. Forum aşamasında daha da irdelenecek bütün bunlar.

Benzer bir karşılaştırma için şuraya bakınız.

One comment on “La Liberté guidant le peuple!

  1. Güzin Sabur Pınarbaşı
    21/10/2013

    ‘La Liberté Guidant Le Peuple’ tablosu ile gezi eylemlerine a,t söz konusu fotoğrafın karşılaştırılması hakkında pek çok yorum okudum. Bu en edebi ve en bilimsel yorumdu diyebilirim.Okurken haz aldım , heyecanlandım. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: