Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Plebisitin amacı demokrasiyi uygulamak değil…

Kavramsal olarak plebisitin indirgemeci ve tepeden inme bir uygulama olarak yorumlanabileceği unutulmamalı. Bunu daha önceki yazımda da söylemiştim ama yine vurgulamakta fayda var.

Her şeyden önce plebisitin içeriği yani sorulacak soru ya da sorular “yukarıdan” yani “otoriteden” gelir, dolayısıyla oylanacak olan unsur yukarıdan dayatılmış cevapları seçenek diye sunar. R. Büchi’nin deyişiyle “halk prosedürün kontrolünde aktif özne değil, representatif otorite tarafından belirlenmiş bir sonda bir araç olur. Plebisitler yönetici siyasîlere vatandaşları üzerinde <kullanacakları> ek güç verir… Plebisitin amacı demokrasiyi uygulamak değil, halkın yardımıyla <zaten almış oldukları> kararları destekle<t>mek ya da <tepkilerden> kurtarmaktır.” (R. Büchi, “Local popular votes in Finland – procedures and experiences”, Local Direct Democracy in Europe, Ed. T. Schiller, Springer, 2011, s.225)

No (2012)Plebisitin çağdaş demokrasinin ve tüm vatandaşları kucaklaması beklenen sosyal devletin ruhuna aykırı bir şekilde kullanılabileceği açıktır, örneğin yerel bir düzlemde bir kitleye eşcinsellerle aynı semtte yaşamayı isteyip istemedikleri plebisit ile sorulsa ve oylama sonunda çoğunluğun istemediği anlaşılsa, eşcinseller semtten kovulacak mı? Sosyal ve demokratik bir nizamda böyle bir sorunun sorulmaması gerekirken, otoritenin plebisit ile bu soruyu sorma hakkını kendinde görebileceğini söylemeye çalışıyorum. Demem o ki, plebisit konusu olamayacak unsurlar vardır, bu unsurları belirleyense nizamın demokratik ve sosyal kimliğidir. Bu kimliğin temel dayanağı ise yargı merciidir, başka deyişle diğer bütün nizamlarında olduğu gibi sosyal ve demokratik bir nizamda da yargı neyin referanduma ya da plebisite götürülemeyeceğini ilkeleriyle sabitler. Gezi Parkı olayında da ortada bir yargı kararı var, bu karar kesinleştiği takdirde, parkın geleceği plebisitte tartışmaya açılamaz. Bu açıdan bakıldığında da Gezi Parkı plebisiti tepeden inme bir uygulama olur.

Her türlü hukuksuzluğuna rağmen, son kertede plebisit kararı çıktı diyelim. Türkiye’de seçim ve referandum yalanlarını pazarlamayı iyi bilen baskıcı otoriteye karşı iyi bir reklam kampanyası hazırlanmalı; kapitalizmin en büyük aracı olan reklam sektörüne yer yer övgülerle dolu da olsa Antonio Skármeta’nın, P. Larrain’in 2012’de  “No” ismiyle filmleştirdiği El Plebiscito isimli oyunundan ders çıkarmak gerekir. Oyunda / filmde ve gerçekte Şili’li diktatör Pinochet de daha büyük bir amaç yani iktidarını pekiştirmek için plebisit kararı almış, ancak özellikle de gençlerin içinde yer aldığı doğru ve etkili bir reklam kampanyasıyla çoğunluk ona “Hayır” demişti. Şili’de olan Beyoğlu’nda, İstanbul’da ya da Türkiye’de neden olamasın? Hele ki, uluslararası arenada daha demokratik, daha sosyal, daha eğitimli ve en nihayetinde daha makul bir tarafa dönüşmüş olan bir kitle bunu niye başaramasın?

Medeniyet ile cehaletin savaşında medeniyet zaten uzun vadede kazanacak, bundan zerre şüphem yok, insanlık tarihinin anlattığı budur. Peki, bu sosyal evrime müdahil olup, süreci hızlandırmak herkesin elinde değil mi? O halde herkes elini taşının altına koyacak, etrafındaki herkese anaakım medya ve otorite kanallarıyla üstü örtülen gerçekleri anlatacak. İnsan kazanacak, safları genişletecek. Plebisit kararı alan merkez sağ zihniyeti, buna pişman edilecek, yalan ve baskı sandığa gömülecek.

Bir söz vardı, neydi o, Güneş balçıkla sıvanmaz mıydı? Süreci hızlandıralım, mumu yatsıdan önce söndürelim.

@addendum: Prof. Mithat Sancar IMC tv’de Gezi Parkı için plebisit olasılığını masaya yatırdı. Videosunu youtube’a attım, aşağıda bulacaksınız. Sancar video boyunca “referandum” kelimesini kullanıyor ancak hükümet referandum değil, plebisit önerisinde bulunmuştu, bunu da ekleme gereğini hissettim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: