Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

En çok kullandığım android uygulamaları (kimin umrunda?)

Aslında bu yazıyı yazmamak için birçok nedenim olabilirdi, örneğin bir tanesi, başlıkta da okuduğunuz gibi, “kimin umrunda?” diye sorulabilecek olması. Gerçi bu nedeni ciddiye alan biri için, herhangi bir şey hakkında yazmak bile gereksiz olabilir, zira bir şeyler muhakkak başka birilerinin umrunda değildir. Örneğin Ferrari motorlarıyla ilgili bir yorum şu an benim umrumda değil ama bu neden Ferrari motorlarıyla ilgili herhangi birisinin yazı yazmayacağı ve benim o yazıyla karşılaşmamam gerektiği anlamına gelmiyor.

Mayakovski’nin bir şiirinde geçiyordu:  “Eğer yıldızları yakıyorlarsa / Bu, birine gerekli diyedir, değil mi?” Buraya ya da diğer sosyal mecralara yazma motivasyonum çoğun yazacağım yazının “gerekli” ya da birilerinin umrunda olduğunu düşünmemden beslenmiyor. Dolayısıyla burada “en çok kullandığım android uygulamaları”ndan söz ettiğim bir yazıya da parantez içinde “kimin umrunda?” şeklinde bir soru iliştirmem “öncelikli olarak” bir savunma anlamında okunmamalı, belki bir iki adım geri çekilip, kendi konumumu görme ve herkesten önce kendilik bilincime erme çabası içindeyim, bundan haberdar olsam da olmasam da, bu mümkündür. Son kertede kendini herkesten önce görüp değerlendirme isteğinin de savunma hamlesi sayılabileceğini düşünebiliriz, bu da mümkündür.

Gmail‘den sonra en çok kullandığım uygulama elbette Google Play, o olmasa uygulamalara erişemem değil mi? Aslında en iyi ve (paralılar için) bedava uygulama indirme yöntemi Google’da uygulama ismi + apk etiketiyle arama yapmak, bedava uygulamalar içinse Google Play kaçınılmaz. Başka uygulama indirme siteleri de var ama kısayolunu yükleme gereğini bile hissetmedim.

Browser’lar da önemli, neticede onlar olmadan sörf yapmak imkansız. İnternette gezinme olayı için “sörf” denmesine alışabilmiş değilim, su üzerinde ayakta kalmaya mı çalışıyorum? Hayır, dolayısıyla saçma buluyorum. Adrenaline hizmet zaman kaybı benim için ya da bunun farkında olmayayım istiyorum, sörf’ün ben de uyandırdığı ilk duygu bu, değiştiremiyorum. Android’deki en iyi browser’ı arıyorum, henüz bulabilmiş değilim. Birinde artı olan, diğerinde olmuyor, hal böyle olunca eksisi en az olanı tercih etmek zorunda kalıyorum. “İnsanın her tercihi böyledir aslında” gibi bir sonuca varılabilirse de, ben buna girişmiyorum. UC Browser kullanıyorum bu ara, sayfadaki metinlere zoom yaptığınızda yazıları yaslayarak büyütmesi en büyük artıları benim için. Tabların kullanımı (tabtan taba geçiş) sıkıntılı ve crash olmamışsa da, neredeyse her açılışta “Reopen Tabs. Reopen the opened tabs before browser crashed” hatası veriyor. Sık kullanılanlara ulaşmak zor. Link satırı browserlı değil, oraya yazdığınızı Google’da aramıyor, vs. Ama bu eksilerine rağmen bu ara kullanıyorum bu browser’ı, tabi ki Jelly Bean romun kendi silk browser’ıyla birlikte. Sayfaları hangisiyle açacağıma keyfen karar veriyorum. Çok fazla browser var, belki zamanla hepsini derleyen bir yazı da yazabilirim.

Flipboard çok faideli bir uygulama benim için, Facebook ve Twitterdaki paylaşımlar yanında, haber sitelerinden vs. doğrudan paylaşım alıyor (örneğin Twitter’daki linkli paylaşımı link içeriğiyle birlikte gösteriyor, bu çok işime yarıyor, zaman kazandırıyor) ve bunu dergi formatında sunuyor. “Dergi formatı” lafını da pek beğenmiş değilim, hani, formata böyle aşina olundu diye böyle dedim. Yoksa dergilerde parmakla tutup, yukarı aşağı, sağa sola falan gitmiyoruz. Uygulamayı sosyal ağda gezinen herkese öneririm, derli toplu sıralama listeleri falan var, iyi bir “yatmadan önce” uygulaması.

World Newspapers uzunca bir süredir kullandığım bir uygulama, genelde UK, Amariga ve Türkiye’deki kimi gazeteler için kullanıyorum. Başında uzun süre durmuyorum, çok kullanışlı bir tarafı yok gibi sanki. Gündemi hızlıca kavramak içinse birebir. Belki de bu yüzden onu “kullanışlı” şeklinde nitelemeliyim.

Kindle Reader epub formatı için en iyisi, bu tartışmasız böyle benim için. Hele ki Amazon hesabınız ve aletiniz (DX Graphite, Kindle Fire vs.) varsa aletler arası eşleşmeler, Amazon üzerinde ekitap paylaşımları ya da ucuz / ücretsiz kitap satın alabiliyor olmak artıları. Moon Reader gibi başka uygulamalar da var ama keyif vermedi açıkçası. Kindle Reader pdf de açıyor ama çalışma dosyalarımı açarken bu uygulamayı kullanmıyorum, çünkü daha hızlı ve stabil bir pdf okuyucu var, aşağıda!

Adobe Reader android’deki en iyi pdf okuyucu bana kalırsa. Hem ücretsiz, hem hızlı, hem de cihazdaki tüm klasörleri tarayarak dosyaları arka arkaya sıralıyor. Belki bir çok rakibi içinden bir tek ezPdf Reader rakibi olabilir Adobe’un ama ondaki bu hızlı bir şekilde tüm dosyaları sıralama olayı çok kullanışlı değil, sürekli pdf üzerinde çalışan biri olarak Adobe’un uygulaması benim için en önemli araçlardan biri. Pc’de kullanışsız olan Adobe Android’de kendini sevdirdi bana.

Kindle Fire’da klavye değiştirilemiyor, Amazon böyle bir gıcıklık yapmış. Ama Alternate Keyboards for Kindle adlı uygulama klavyeyi değiştirebilmenizi sağlıyor.

Kindle Fire’da fiziksel bir ses ayar düğmesi yok, dolayısıyla cihazı rootladığınızda pratik bir ses açıp kapama uygulamasına ihtiyaç duyuyorsunuz. Volume control benim bu işimi gördü, mutlaka bakın.

Comics yani çizgi romanları okuyabilmek için Perfect Viewer‘i kullanıyorum, gayet iyi.

Her kalktığımda, yatağımın başında duran Kindle’da mutlaka TuneIn Radio Pro‘yu açıp caz eşliğinde emaillerimi kontrol eder, sosyal medyayı kurcalarım. Dünyanın dört bir yanından, türlere göre de sıralayabileceğiniz birçok internet radyosu var, tavsiye ederim.

Olmazsa olmaz, Latince sözlüklerden bahsetmiştim: mobilatince/

İngilizce sözlüklerden olmazsa olmazların, Farlex’in Dictionary‘si, English Collins Dictionary, Dictionary.com’un uygulaması ve işin makara kısmı için Urban Dictionary.

 Ofis dosyalarını OfficeSuite ile açarım.

VPN servisi ekleyip Netflix ile film, falan izlerim.

Görev sonlandırıcı olarak Super Task Killer Free‘yi kullanırım.

Bu kadar yetmez mi? Sonraki değişikliklere göre eklemeler yaparım belki. Belki de Ferrari motorlarına merak salarım, her şey mümkündür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: