Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Felsefe Açısından 12 Eylül, tamam da…

Bir süredir kitaplığımda olan bir kitap, evvelce bahsettim mi hatırlamıyorum ama bu gece açıp bakmam gerekince içindeki bir mantık hatasından (ya da yazım hatasından) bahsedesim geldi.

Kitap İsmet Zeki Eyuboğlu’nun kaleminden çıkmış olup “Felsefe Açısından 12 Eylül, Din Boşluğun Egemenliği” (Pencere Yayınları) başlığını taşıyor:

İç-kapakta yani künyede kitabın ilk baskısının 1977’de yapıldığı yazılı:

Yani kitap künyesinde yazıldığına göre, 12 Eylül 1980 askerî darbesinden neredeyse üç yıl önce basılmış ama başlığında ve içeriğinde 12 Eylül var!

Buradaki problemin kaynağını düşünürsek, (a) ya kitap gerçekten 1977’de, yukarıdaki (mevcut) halinden daha dar kapsamda basıldı ve sonradan 12 Eylül’ü de kapsayacak şekilde genişletilerek yukarıdaki başlık altında yeniden basıldı ama künyeye bunu belirten herhangi bir ibare konmadı, (b) ya da kitap yukarıdaki haliyle 1977’de değil, 12 Eylül 1980’den sonra (muhtemelen 1987’de) “ilk defa” basıldı ama künyeye yanlış yazıldı. Kitabın içeriği çok büyük ölçüde 12 Eylül’e (ve sonrasında yaşanan gelişmelere) yapılan atıflarla dolu olduğundan, ilk seçeneğin değil, ikincisinin geçerli olduğunu sanıyorum. Konuyla ilgili bilgisi olan varsa beni aydınlatabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: