Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Koribantik ritler gizem ritlerindendi ve çılgınca yapılan danslar…

Koribantik ritler gizem ritlerindendi ve çılgınca yapılan danslar eşliğinde gerçekleşirdi. İştirakçiler Corybantes (Κορύβαντες) ) adındaki daemonlar tarafından yönlendirilirdi inanışa göre. Bacchus tapımlarında karşılaştığımız türden ecstatic / esrik bir atmosferin oluştuğunu düşünebiliriz.

2 comments on “Koribantik ritler gizem ritlerindendi ve çılgınca yapılan danslar…

 1. peyami
  27/05/2011

  Platon un anlattigina gore koribantik hareketler akil hastaliginin tedavisinde kullanilirdi. Bunu da salincak yardimi ile yaparlardi. Hatta yine kendisine gore delilik, korkudan kaynaklanmaktadir ve korku iste bu koribantik hareketler (yani salincak) ile onlenebilirdi. Sahsi fikrim cocuklari bu yuzden besikte, kucakta ve ayakta salladigimiz yonundedir. Yani aslinda Platon yeni bir sey ortaya atmadi muhtemelen gozlemlerinden bir sonuc cikardi.

 2. jimi the kewl
  27/05/2011

  Aristoteles’in katharsis teorisinde geçen, tragedyaları izlemenin terapatik etkilerinin olduğu düşüncesi gibi, çılgınlığın tedavisi için çılgın danslar yapılıyor bu ritte, bu yüzden bunu bir tür abreaction / dışa vurarak rahatlama olarak görenler de var. -Buradan hareketle- beşikle ilgili tespit ilginç olmuş gerçekten.

  Köken bakımından incelersek, Koribantik kültün Asya orjinli olduğu, en azından Platon’un Phaedrus’ta bahsettiği üzere, Kybele / Büyük Ana kültüyle ilişkili olduğu bilinmektedir, başka deyişle bu gizem inanışı pre-Olympian (Olympus öncesi) Khthonik tanrılar dininin sonraki döneme bir mirasıdır. Bu dinde kadın / tanrıça merkezde bulunur, daha sonra Olympus tanrılarının bu tanrıçaların yerini aldığı düşünülür.

  Karşılaştığımız verileri paylaşırız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27/05/2011 by in Genel and tagged , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: