C. Cengiz Çevik'in resmi sitesi

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümünde Doktora Öğrencisi. Yeditepe Üniversitesi ve Doğa Koleji'nde Latince Okutmanı, yazar, okur, eyler!

“Geceyarısı ve Şafak”, İlhan Selçuk

İlhan Selçuk, “Geceyarısı ve Şafak”, Düşünüyorum Öyleyse Vurun: 73-75.

Beş yıl önce bir güz mevsimi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde iki ay yatmıştım.

İnsan hastane ya da hapisane koğuşuna isteğiyle girmez; hayatın zorlamasıyla düşer; bir gün önce çı­kayım diye sabırsızlanır. Ben de böyle duygular için­de yaşıyor, geceleri Bornova’nın ışıklarına bakarak sağ­lığıma kavuşabilecek miyim diye düşünüyordum.

Şeker Bayramı da yaklaşıyordu.

Yaşam sürdükçe, nerede olursanız olun, bayram veya yılbaşı gibi günler gelir sizi bulur; çevrenizde kimler varsa onlarla birlikte sevincinizi paylaşırsınız. Has­tane ya da mahpusane gibi yerlere özgü takvim yok­tur. Bütün toplum için tek bir takvimin yaprağı her sabah çöp tenekesine atılır; saatlerin duygusuz tıkır­tısı, her insanın yürek atışları gibi zamanın akışını vurgular.

Hastanede iki kişilik bir odada yatıyordum; bay­ram gelmiş çatmıştı; arifeden bir gün önce yakınımı­za bir komşu gelmişti. On üç on dört yaşlarında görü­necek kadar çelimsiz, mavi gözlü, saz benizli, saman saçlı bir kızdı komşumuz; böbreklerinden hastaydı, ağır olduğu söyleniyordu.

Bayram sabahı erken uyandım.

Hemşire geldi, bayramlaştık, odayı temizleyen gö­revliyle bayramlaştık, koridora çıkınca raslaştığımız komşularla bayramlaşırken gözüm yeni gelen saman saçlı kızın odasına kaydı.

Kapı açıktı.

Kasketli ve yaşlı bir kişi yatağın yanında oturu­yordu. İçimde bir heves uyandı; gideyim, hem geçmiş olsun diyeyim, hem bayramlaşayım.

Daldım açık kapıdan içeri:

– Merhaba!

Yatağın yanındaki iskemlede yan büklüm oturmuş adam doğrulup baktı.

Ben de ona baktım.

Beyaz sakallı, çökük avurtlu, çakır gözlü adam san­ki bin yaşındaydı. Konuşmadı; ama yüzündeki anlam yeterliydi. Bir saniyenin onda birinde çakan ruhsal ön­seziyle yatağa baktım.

Ve gördüm.

Saman saçlı, mavi gözlü, saz benizli göçmen kızı artık yaşamıyordu.

Yüzgeri çıktım odadan; söyleyeceğim her sözün hiç bir şey söyleyemeyeceğini anlamak için ölünün yanıbaşında oturan adamın yüzüne ikinci kez bakmak gereksizdi.

Bayramın herkes için bayram olamayacağını yeni­den öğrenmiştim.

Yılbaşı da herkes için yılbaşı değildir; ya da herkes için ayrı yılbaşıdır.

Biliyorum ki bayram ya da yılbaşı günlerinde ka­ramsarlıktan uzak veya eğlenceli yazılar yayınlamak Babıâli’de kuraldır; hem de iyi bir kuraldır. Çünkü in­sanların ölümleri, hastalıkları, mahpuslukları da doğal sayılmalı; hayatın çözümlenebilecek sorunlarını göğüs­lemek, çaresizliklerini soylu bir davranışla sineye çek­mek çağdaş insanın mantığı olmalıdır.

Ama haksızlıkların ve baskıların yoğunlaşıp ağırlaştığı dünyamızda ortaklaşa yaşanan anlamlı günleri salt yapay bir neşeyle geçiştirmek zorunda değiliz; önem­li günler önemli sorunları da anımsatmalı.

Dünü bugüne bağlayan gece yarısı, eski yıldan ye­ni yıla geçerken, elimdeki kadehi, dünyanın neresinde olursa olsun insanlığın aydınlığı için emek ve uğraş ve­ren tanıdığım ve tanımadığım dostlar onuruna kaldır­dım; Türkiye’mizin her yanına serpilmiş sevgili ve yü­rekli arkadaşlarımı andım.

Biliyordum ki yılbaşı hepimiz için aynı yılbaşı de­ğildi; değişik koşullardaydık.

Ama duygularımızın bütün uzaklıkları aşarak ay­nı anda kesiştiğini bilmek mutluluğunu paylaşabilirdik. Geceyarısı, yeni yıla girerken bir süre sonra şafa­ğın sökeceğini ve sabah olacağını hepimiz biliyorduk, biliyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 16/07/2008 by in Başka birtakım hassasiyetler and tagged , .
%d blogcu bunu beğendi: