Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Ensest de ne demek, kavgada bile söylenmez!

ensestBir haber gördüm 100 bin liralık ‘Ensest’ davası reddedildi diye. Habere göre İbrahim Tatlıses’in iki eski eşi (eşi ya da hayat arkadaşı tabirlerini sevmiyorum, “karı koca” derken sorun olmuyor, sadece “koca” deyince de bir şey olmuyor ama sadece “karı” deyince sorun mu çıkıyor? Ama yine de “eş” diyeyim, neden bilmem) davalık olmuş. “Ne yani, şimdi magazine mi başladın?” demeyin hemen, haberde geçen ensest davası tuhaf geldi bana, bunun üzerinden kelimenin köküne ineceğim.

Haberden alıntı yapayım, ki olayı anlayalım:

Dava dilekçesinde, söz konusu röportajda Tuna’nın, “Ben 20 sene biriyle beraber yaşadıktan sonra onun evleneceği insanla asla yan yana olmam. İbrahim’le her zaman dost olabilirim, sonuçta oğlumun babası. Perihan Savaş da dost olabilir, kızı var. Ama gidip İbrahim’in karısıyla nasıl arkadaş olursun? Birbirlerini nasıl abla kardeş olarak görürler? O senin ablansa, ne işin var ablanın eski kocasının yatağında? Bunun karşılığı ensest” ifadelerini kullandığı ve bunun da suç olduğu belirtilmişti.

Anlaşılan o ki, Tatlıses’in (t diyelim) yeni bir eşi (ilgili röportajda “karı” demiş Derya Tuna) olunca (x diyelim bu üçüncü hanıma) eski eşlerinden olan Perihan Savaş (y diyelim) bu yeni eşle arkadaşlık kurmuş, hatta basına falan “biz onunla abla kardeş” gibiyiz demiş. Bunun üzerine Derya Tuna da (z diyelim) x’e “O senin ablansa, ne işin var ablanın eski kocasının yatağında? Bunun karşılığı ensest” demiş. Sonra y z’ye dava açmış “sen nasıl bizim durumumuza ensest dersin” diyerek. Maaşallah, karmaşık gibi görünse de ilkin, pek öyle değil.

Tamam da, her şeyi bir kenara koyalım, burada dava nedeni olan durum gerçekten enseste mi karşılık geliyor? Yine vurgularsak: t’nin eski karısı (bak yine karı!) olan y ile  t’nin yeni karısı olan x kardeş olsa bile, ikisi de farklı zamanlarda t ile birlikte oldu diye, bu durum ensest mi olmuş olur?

Türkçedeki ensest terimi Latincedeki “bozulmuş, kirlenmiş, lekelenmiş, günaha bulaşmış” anlamındaki incestus sıfatından ve ondan doğmuş olan “namussuzluk” anlamındaki yine incestus isminden gelir (İng. incest, Alm. Inzest, Fr. inceste, İsp. incesto, İt. incesto, Por. incesto). (Zıddı ise “temiz” anlamındaki castus.) Terim günümüzde “aile içi, aile fertleri arasında cinsel ilişki” anlamında kullanılıyor. Oxford’a bakılırsa, İngilizcesi ilk başlarda “yakın akrabalar arasındaki cinsel ilişki” anlamında da kullanılmış, hem de ta 1200’lere kadar uzanıyor bu kullanım. Klasik dönem Latincesinde de incestus bugünkü ensest anlamında kullanıldığına göre, terimin manası en azından +-2200 sene öncesine kadar gidebilir.

Oysa buradaki durumda böyle bir şey yok, bir kere x ile t ya da y ile t akraba değil, hoş, olsa da fark etmez zira z x ile t’nin ya da y ile t’nin arasındaki ilişki için “bunun karşılığı ensest” demiyor, x ile y farklı zamanlarda t ile birlikte oldu diye, “bunun karşılığı ensest” diyor. Burada bir yanlış anlama ya da anlatma durumu açık.

Z şöyle savunulmuş mahkemede:

Tuna’nın avukatı Ömer Turanlı tarafından mahkemeye sunulan cevap dilekçesinde ise Savaş’ın ortak çocuklarından dolayı Tatlıses ile görüşmesinin normal olduğu ve Tuna’nın bu duruma tepki göstermediği belirtilerek, “Müvekkilim Derya Tuna’nın eleştirdiği husus, Perihan Savaş’ın, İbrahim Tatlıses’in yeni eşiyle olan samimiyetinin, toplumumuzun hoş göreceği algının ötesinde kabul edilmeyeceğidir” ifadeleri kullanılmıştı.

 Haydi hepsini geçtim, “toplumumuzun hoş göreceği algının ötesinde kabul edilmemek” ifadesinden ne anladınız siz? Ben bir şey anlamadım, herhalde yine toplumumuzun bir karın ağrısıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: