Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Pedofili ve MRI taraması

Deborah Braconnier’in “Can brain scans be used to detect pedophiles?” başlıklı tanıtım yazısında gördüm, Archives of General Psychiatry’de yayınlanmış yeni bir araştırmaya göre bazı beyin taramalarının, pedofiliyi, günümüzdeki başka yöntemlere göre daha kesin bir şekilde tespit ve teşhis edebilme imkânı varmış ya da var olduğu sanılıyormuş.

Araştırmacılar kendilerine çıplak çocuk ve yetişkin fotoğrafları gösterilen deneklerin farklı beyin tepkilerini ölçmüşler. Deneklerin 24’ü bildiğiniz pedofiliyken, 32’si değilmiş; yine bu 24 pedofiliden 13’ü eşcinsel olmakla birlikte, 11’i küçük kızlara meylediyormuş. MRI taraması (literatürde “MRI Scanner”, mr’nin yani emar’ın açılımı ise “magnetic resonance”) yapılan bu deneklere yetişkin ve çocukların önden yüzlerinin ya da sadece cinsel organlarının göründüğü fotoğraflar gösterilmiş. Neticede araştırmacılar fotoğraflar gösterildiğinde deneklerin beyninde hareketlilik görülen bölgeleri incelemiş ve cinsel güdülerle uyarılmaya / tahrik olmaya ait bölgelerdeki tepkilerin dört grup arasında ziyadesiyle farklı olduğunu bulmuş. Beyinlerinin söz konusu bölgelerinde farklılık görülmeyen tek grup heteroseksüel pedofililer olmakla birlikte onların beyinleri de kız çocuklarının fotoğraflarına farklı tepkiler göstermiş.

Bu taramadan anlaşılan ise pedofili ile (pedofili olmayan) kontrol grubunun beyin işleyişlerinin farklı olduğuymuş. Araştırmacılar bu taramanın ilgili pedofililerin tedavisinin ve topluma “güvenle” dönebilmesinin mümkün olup olmadığını belirlemede önemli bir araç olduğunu düşünmekteymiş. miş muş falan diyorum, çünkü olay mahallinde değildim.

Bir de olayın “MRI taramasıyla pedofiliye meyilli olanların önceden tespit edilmesi” tarafı var. Dahası bu tespitin “yapılmasının ve açıklanmasının etik olup olmadığı” tartışması da var. Buna göre, MRI beyin taraması kişinin pedofili olup olmayacağını gösterebilir, zira pedofili beyni, pedofili olmayanların beyninden daha küçük bir gri madde bölgesi taşıyormuş. O halde MRI taramasıyla her insandaki bu bölgeye bakılarak ileride pedofili olup olmayacağı “önceden” anlaşılabilirmiş. Ancak şu adresteki kısa yazıda da belirtildiği gibi, bir insana bebekken yapılacak bu taramanın etik ve adilane olup olmadığı tartışmaya açıktır, zira böyle bir taramaya bakılarak -“gri bölge”nin kanıtladığı üzere- insanların “henüz gerçekleştirmedikleri” eylemlerden ötürü suçlanması (tabi ki pedofiliyi bir suç olarak kabul ettiğimizde) ya da deyim yerindeyse karantina altına alınması mümkün olamaz. Kısa yoldan sonuca varmak istemiyorum ama belki bu durumda yapılması gereken, ilgili bilimsel yayınlarla birlikte bu konudaki ilgili yöntemlerin “teşhiste yol gösterdiğine” dair tıbbî ehliyetinin olduğunu kabul ettirmek ve adlî vakalarda onlardan yararlanmaktır.

Beyin reaksiyonu ve niteliğine dayalı bu iki mr taramasını geçtim, pedofilinin nörolojik ve dolayısıyla psikolojik bir rahatsızlık olup olmadığı konusunda taramalara dayalı tıbbî araştırmaların bile tartışıldığı bir ortamda (şüphesiz ki bu ortam ekşi sözlük değildir) “pedofilinin bir hastalık değil de, bir zevk ve tercih meselesi olduğunu” düşünmenin bir anlamı olamaz, zira zaten “normal” ya da “sağlıklı” diye bir şey varsa (örneğin bahsettiğim ilk makalede “pedofili olmayanlar” için “healthy male” ifadesi kullanılmış), “normal olmayan” ya da “sağlıklı olmayan” olarak değerlendirilebilirliği bulunan bir şey de vardır, işte konumuzdaki bu “normal olmayan” ya da “sağlıklı olmayan”, pedofilidir. Bu yüzden bu hususta neden ile sonucu, başka deyişle güdü ve nörolojik unsurlar ile güdünün ve söz konusu unsurların sebep olduğu davranışları birbirine karıştırmamak gerekir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: