Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

>Josef K. ama ne için?

>

“… Yenilgiye uğramasının tek nedeni, savaşı kendisinin istemiş olmasıydı. Evde kaldığı ve alışılagelmiş yaşamını sürdürdüğü müddet bu insanların her birinden bin kat üstün olacak ve o zaman yine bu insanların her birini bir tekmeyle yolundan kovabilecekti.”

Ne adamlar var şu dünyada. Josef K. yerli yersiz evde oturduğu ve fazla patates kızartması yediği için sosyalleşememiş bir koç gibi insanlığı süsüyor.

Kafka’nın Dava’daki bazı dokunuşlarını anlamlı buluyorum. Mesela Josef K.nın daha başlangıçta nöbetçiler karşısındaki bir iki ipi eline alma hamlesi boşa çıkınca sesini kesip odasına gitmesi, olayları akışına bırakmanın sağladığı güvenceyle açıklanıyor kafka tarafından. Bu nadide bir tespit, başıma geldi oradan biliyorum, insanın çok konuşmaması gerekiyor, ciddiyim. Susana tapılmasa da saygı gösteriliyor. Umursadığımdan değil, günlük hayatta lazımgeldiğinden, aynen öyle.

Bazen bu insanın başına gelir, “şansımı yeterince denedim sanırım, fazlası zırva yerine geçer, en iyisi susayım, ağır olayım molla desinler” dersiniz ve cidden susarsınız. Josef K. gibi yatağınıza gidip elma yemenize gerek yok. Etraftakine karşı serin durmanız özgüvenin temini için yeterlidir, elma zaten düşer düşeceği yere.

Sonra efendim, gelsin kaave teklifi, gitsin kayıtsızlığın simgesi hafifletilmiş kravat. İnsanın saygıyla bile gevşeyebildiğini düşününce onu küçümseyesim geliyor ama içimden gelmiyor tam. O güdü yok bende, saygı budalasına ya da ilgi fukarasına allah belanı versin dedirtecek. Her neyse bunlar hep yazının canına okuyan özümseme gayretleri.

Beklentisi davalaşmış biri Josef K. bir tür 30a doğru, hatta 30 adamı, bu yüzden davası dışarıdan nasıl göründüğünü önemsemekmiş gibi duruyor, henüz 40 kaygıları yok, 20 paçozlukları ise yakın geçmiş oldu olacak. Neyse yatakta elma fikri hoşuma gitti. 1993 yılında kötü yola düşer gibi gişeye düşmüş olan, David Jones’un, Kafka’nın (ya da Josef K.nın mı demeliydik?) Dava’sını konu edinen The Trial adlı filminin giriş bölümüne bakın hele. Belki başka şeyler estirir. 1962 yılında gişeye düşen, Orson Welles’in aynı konuyu işlediği ve Josef K. rolünde Anthony Perkins’in bulunduğu The Trial’ı da ayrı önemserim, yönetmen filmi için “çektiğim en iyi film” demiş güya, Josef K. da “en iyi davam” demiş midir davası için? Mümkündür. Biz 1993 yılının The Trial’ına bakalım şimdilik, sonra belki 60’ların davasına da gideriz.

Share |

One comment on “>Josef K. ama ne için?

  1. Anonymous
    19/11/2010

    >josef k sensin biliyorsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19/11/2010 by in Genel and tagged , , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: