Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Bal

 

Yaratmasaydı tanrı sapsarı balı, diyeceklerdi ki insanlar o zaman ‘incirdir en tatlı olan’.”
Kolophonlu Xenophanes, fr.38

3 comments on “Bal

 1. PİA
  15/10/2009

  >Haberdar olmasaydık bunca şeyden daha mı mutlu olurduk, eksikliklerimize rağmen..

 2. jimi the kewl
  15/10/2009

  >Farkındalık önemli mesele; hep verdiğim bir örnek var, kafasını yorganın altına koyan için Paris diye bir kent yoktur, istersen Paris'in göbeğinde ol. Hatta şöyle bir mizansen bile yaratılmıştır: Bir tek insanın bile olmadığı bir ormanda bir ağaç devrilse, ses yapar mı?İnsanın farkındalığı yani haberdar oluşu, olguları anlamlandıran yegane şey belki de. Bunun matematiği andıran sağlaması ise şöyle: Şu an her şeyi bilmemiz mümkün olmadığına göre, bilmediğimiz "bunca" şey varken, daha mı mutluyuz, eğer tabi eksikliklerimiz de varsa…? Zaten neyin, ne kadarını, ne ölçüde bilip bilmediğimizi bile bilmiyoruz.Farkındalık, algılama ve "bunca şey". Düşünelim.

 3. PİA
  16/10/2009

  >Bilmeyişimizi bildiğimiz "birşeylerin "in olması ki ;siz, bir şeye tanımsız demek bile onun tanımlanışıdır mealinde bir yazı da yazmıştınız, onu bilmediğimiz şeyler tanımı altında farketmemiz değil midir aslında?Belki de "bilmek , farkında" olmak gibi kavramlarla hiç tanışmamak gerekirdi mutlu olmak için..Haklısınız.. düşünelim..*çok fazla yazım yanlışı yaptığım için ilk yorumu sildim.. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 15/10/2009 by in Eskiçağ üzerine and tagged , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: