Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Woody Allen, Tüysüz’den… "Ruhun Bedenden Ayrılması"

Woody Allen, Tüysüz’den…

Ruhun Bedenden Ayrılması

Mr. Albert Sykes başından geçen şu olayı anlatıyor: «Arkadaşlarla oturmuş bisküvi yiyordum, tam o sırada ruhumun bedenimi terk edip telefon etmeye gittiğini hissettim. Bilemediğim bir nedenle, gidip Moscowitz Cam Elyafı Şirketi’ni aradı. Ruhum daha sonra vücuduma dönüp, kimsenin kendisine hece bilmecesi sormamasını umarak, bir yirmi dakika daha oturdu. Konu dönüp dolaşıp ortaklık sermayesine gelince tekrar ayrıldı ve şehirde dolaşmaya başladı. Sanıyorum Hürriyet Abidesi’ni ziyaret ettikten sonra Radio City Müzik Salonu’ndaki sahne şovunu izledi. Buradan sonra Benny’nin Biftek Salonu’na gitti ve hesap, altmış sekiz dolar oluncaya kadar yedi. Ruhum daha sonra vücuduma dönmeye karar verdi, ancak taksi bulmak imkansızdı. Sonunda 5. Cadde’den yukarı yürüdü ve akşam haberlerini dinlemek üzere tam zamanında bana katıldı. Vücuduma tekrar girdiğini anlayabildim, çünkü bir anda ürperdim ve ‘Geri döndüm. Şu kuru üzümleri bana verir misin?’ diye bir ses duydum.

Bu olay o tarihten sonra defalarca başıma geldi. Bir keresinde, hafta sonu tatilini geçirmek üzere Miami’ye gitti. Bir başka seferinde Macy’nin mağazasından aldığı kravatın parasını ödemeden çıkmaya çalışırken yakalandı ve tutuklandı. Dördüncü seferinde ise vücudum ruhumu terk etti. Ancak masaj yaptırıp hemen geri döndü.»

Ruhun bedeni terk etmesi 1910’larda çok sık görülüyordu. Bu tarihte, birçok ‘ruhun’, Hindistan civarında amaçsız bir şekilde dolaştığı ve Amerikan konsolosluğunu aradığı bildirilmişti. Bu olay maddenin şekil değiştirmesi olayına çok benzemektedir. Burada kişinin maddesi ortadan kaybolmakta ve dünyanın başka bir yerinde ortaya çıkmaktadır. Bu yöntem iyi bir seyahat yöntemidir, ancak yine de bagajlar için yarım saat civarında beklemek gerekmektedir. Bu tür olaylar içinde en şaşırtıcı olanı ise Sir Arthur Nurney’in başına gelendir. Sir Nurney banyo yaparken, duyulabilecek yükseklikte bir ‘pat’ sesiyle ortadan kaybolmuş ve Viyana Senfoni Oskestrası’nın yaylı çalgılar bölümünde ortaya çıkmıştır. ‘Üç Kör Fare’ adlı ilkokul şarkısından başka hiçbir şey çalmayı bilmemesine karşın, yirmi yedi yıl boyunca bu orkestrada baş kemancı olarak çalışmış, sonunda bir gün, Mozart’ın Jüpiter Senfonisi sırasında aniden ortadan kaybolmuş ve Winston Churchill ile birlikte yatakta ortaya çıkmıştır.

Woody Allen, Tüysüz (Without Feathers), Sf.17-18, Çev. Akgün Fırat, Ara Yayıncılık,Yedinci baskı, İstanbul 1989.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: