Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

>Gerçekleşmemesi Gereken Hayalin Gerçekleşmesi

>

Gerçekleşmemesi Gereken Hayalin Gerçekleşmesi

Cengiz Çevik

“Gereklilik” bir tehlikeli kelime, içine girdiği cümleyi paramparça eden bir pranga. Gerçekleşmemesi gereken hayalin gerçekleşmesinde de bu açıdan zincirleri(nden) koparılması gereken bir mahkuma benziyor. Bir mahkum. Hayallerinde yalnız, gerekliliklerinde dermansız. Her gereklilik karşısında takındığı tavır onu güçlü kılmış oysa, ak’ın içinde en göze batan kapkara. Turuncuda yine kapkara. Ama sonunda kendini hayallerini kategorileştirirken bulmuş. Kimisi “gerçekleşmemesi gereken” kimisi “gerçekleşmemesi gerektiği halde gerçekleşmiş olan”. Oysa o bir mahkum, en azından hayallerine yapayalnız dalan bir dermansız. Seçmiş , ayırmış gerçekleşmemesi gereken hayalinin gerçekleşmesi olasılığını. Bu olasılık baya karmaşık. Öyle ya camdan baktığında sana bakan bir sokak lambası var ve sen istediğin kadar parmaklarınla onu kapatmaya çalış, gözünün önünden yok etmeye çalış. O orada. Sen de buradasın. Sen bu bilgiyle hareket etmen gerekirken, onun aslında orada olmadığını hayal ettikçe sen sensin. İşte bahsettiğim gereklilik. Sen senden ötürü hayalinin gerçekleşmemesini hayal edersin, ya da etmezsin. O zaten kurala uyar, “olmaz”.

O hayal gerçekleşince, sen artık sen olmazsın, koşullar da eski koşullar olarak kalamaz. Neden ve nasıl gerçekleştiği kimsenin umurunda değil, artık “olduğu” herkesi düşündürür. Yalnızlık, hayallerinde bile insanı yalnız bırakmıyor, gereklilik, Maria Magdalena’nın İsa’nın dirildiğine inandığı o “gerçekleşen hayal” ‘de onu aslında, artık “o” olarak bırakmayan!

Hayallere karşı sen,
Mızrağınla, ayaklarındaki çivi izlerinle gerçekleşmemesi gereken.

Not: Aşağıda bu yazının kağıttaki halini görmektesiniz:


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: