Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Babacan bir sofistle mi karşı karşıyayız?

Balibabacanaşbakan yardımcısı Ali Babacan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen karar tasarısını onaylamasını eleştirirken şöyle demiş:

“Ama, 99 yıl önce Amerika’dan çok daha uzak bir coğrafyada gerçekleştirildiği iddia edilen ama olup olmadığı konusunda da hiçbir bilimsel çalışmanın henüz yapılmadığı ve bizim de kesinlikle olmadığını iddia ettiğimiz bir konunun, bugün ABD’de tamamen iç politika malzemesi olarak kullanılması hoş bir şey değil.” (kaynak)

Bu açıklamada bir tuhaflık yok mu? Var sanki ha, ne dersiniz? Babacan hem Ermeni soykırımının olup olmadığı konusunda hiçbir bilimsel çalışmanın olmadığını söyleyerek “bilimsel çalışmayı” olayın anlaşılması için muteber/gerekli görüyor ve karşı tarafın yani “Ermeni soykırımı olmuştur” diyenlerin bilimsel dayanağının olmadığını söylemeye çalışıyor, hem de bizim (Türkiye’nin) Ermeni soykırımının kesinlikle olmadığını savunduğumuzu ifade ediyor.

Manzara şu: bilimsel çalışma muteber/gerekli ve mamafih ortada henüz böyle bir çalışma yok ama biz Ermeni soykırımının kesinlikle olmadığını savunabiliyoruz, dolayısıyla karşı taraf kadar bizim de bilimsel dayanağımız yok, anlaşılan bu. O halde biz bilimsel çalışmaya dayanmayabiliyorsak, karşı taraf da dayanmayabilir, değil mi Babacan?

Güzel bir ignoratio Elenchi safsatası örneğidir: “Sen sıcaksın, ben ise soğuğum. Sen kahverengi palto giyiyorsun. Haydi gel içmeye gidelim.” Bu muhakeme ne kadar sağlıklıysa, başbakan yardımcısının bu kadar önemli bir konuda yaptığı yukarıdaki savunma da o kadar sağlıklı. Biraz olsun nefes almamıza fırsat ver, ey ignoratio Elenchi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 11/04/2014 by in Başka birtakım hassasiyetler, Genel and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: