Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

>Delineate

>

Delineate fiili, Oxford English Dictionary’e göre, 1559’la tarihleniyor, ancak formu biraz değişik: “Geographie does deliniat, and set out the universal earth” (W. Cuningham, Cosmogr. glasse 6) En basit haliyle Türkçesi “Coğrafya evrensel yeryüzünü betimler ve gösterir.”

Fiil Latincede aynı anlama gelen delineare fiilinden geliyor. Bu fiilin de kökünde ilkin lineare “çizgi çizmek” fiili, daha sonra ise linea “çizgi” ismi yer alıyor. Delineate fiili 1500’ler ve 1600’lerde hem somut anlamda “çizerek göstermek, betimlemek” (genelde haritalar ve krokiler için) hem de soyut anlamda dilde / sözle betimlemek anlamında kullanılmış görünüyor. Yukarıda verdiğim örnek ilk anlamı gösteriyor, bir de ikinci anlamı örnekleyeyim:

“It followeth, to delineate the region in which god first planted his delightful garden.” (Raleigh, 1618)
Çizebilmek / delineate için elbette ışığa ihtiyaç var, zira karanlıkta yolunu kaybedenler ne eliyle çizebilir, ne diliyle. Ancak ışığı da, ışık tutanı da çok’laştırmamak gerektiği konusunda şüphelerim var. Çatışmayı seven bir bünyeye sahipseniz, ışıkları çoğaltarak aralarındaki çatışmayı keyifle seyredip, aynı keyifle yıkıma sürüklenebilirsiniz. Ayrıca kusurların “fazla” aydınlıkta çok daha net görüldüğünü de unutmamanız gerekiyor, o halde aydınlanma komplekslerden arınmayı da gerektirmeli. 
Yok, çatışmayı sevmiyorsanız, Vergilius’un “mutlu insan” için belirlediği kıstaslardan olan  procul discordibus armis yani “çarpışan silahlardan uzak durma” arzusu sizi karanlıkta tek bir ışığın rehberliğini kabul etmeye iter. Hiç ışık istemeyenler içinse gözleri kapamak yeterlidir, zira karanlık (kara-lık durumu) masrafsızdır. Karanlıkta çizmek isteyip de, çizemeyenler demek istediğimi iyi anlıyor, sanıyorum.

Share |

One comment on “>Delineate

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19/01/2011 by in Felsefe - bilim and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: