Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

>Geyşa astronomia!

>

Kapağa bakıp şey yapanlar vardır, hislenenler ya da kokusunu almak isteyenler vardır. Ara ara kitap kapağına bakıp hislenenler minvalinde postlar eklemek istiyorum, okudukça içini paylaşacak değiliz ya hep, biraz da yüzeyden hislenelim. Mesela şuna bakın

Kimine geyşatik eyşın sıtayıl, kimine ise boyundan büyük obzervelere katılım coşkusu, kadınsı narinlik ile cezbeden merak birleşince ortaya böyle bir şey çıkıyor, dünya felsefeleri diye bir kitap yazmak isterseniz ileride, siz de lütfen halı dokuyan kadınlarımızın (neden bu çoğul sahiplenme? Platoncu müşterek kadın fikrinin günümüz Türküne yansıması mı?) laboratuar narinliğini kapak yapın. Dünya felsefeleri deyince hemen otantik bir örnek bulunmalı, mesela Yunan’dan falan örnek vermeye gerek yok, onları herkes biliyor. World dedin mi, otantikleşmek allahın emri gibidir. Yerel kıyafetler de cabası, duyulan heyecanın, adım gibi eminim ki, yüzde 64’ü diğer gezegenleri keşfediyor olmaktan kanaklanmıyor, yerel kıyafetlerin tiril tirilliğinden… Tiril tiril… Birazdan yağlanıp masajlanacakmışım gibi hissediyorum, eyşın sıtayla, geyşa astronomia! Sahi neden astronomi? Felsefe mi o?

Share |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 10/07/2010 by in Felsefe - bilim, Genel and tagged , , , , .
%d blogcu bunu beğendi: