Dr. C. Cengiz Çevik (Klasik Filolog) – Blog

Birtakım filolojik hassasiyetler: Eskiçağ ve günümüze dair kişisel okumalar ::: İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı bölümü, Dr.

Conservatism kavramı üzerine

İngilizcedeki conservatism (Alm. Konservatismus, Fr. conservatisme, İsp. conservadurismo  / conservatismo, Por. conservantismo) Latincedeki conservare fiilinden (con + servare) türemiş olan conservatio isminin –ism sonekiyle kavuşumundan meydana gelmiştir. Yine İngilizcede, aynı Latince kökten gelen conservation ismi vardır, ancak ilgili yapı belli bir fikrin ideolojik sistematiği anlamını kazandırabilmek için köke eklenen –ism sonekine ihtiyaç duymuş, dolayısıyla conservatism olarak kullanılmıştır. Temelde ise, iki isim de, ideolojik mana taşımaksızın “bir şeyi olası zarardan koruma eylemi” anlamında kullanılabilir. (Conservation “doğal yaşamı koruma” anlamında da kullanılır.)

Conservatism‘in anlamını açarsak, ilkin şunu görürüz: “mevcut durumu koruma ve ani / radikal değişiklikten kaçınma eğilimi” (Chabers 21st Century Dictionary: “the inclination to preserve the existing state of affairs and to avoid especially sudden or radical change”) Mevcut duruma bağlılık anlamı yine aklımıza statuquoism’i getiriyor, bunu statükoculuk şeklinde Türkçeleştiriyoruz, Latincedeki in statu quo‘dan gelen bu terimin anlamı ise yukarıdakiyle aynı “mevcut durum partizanlığı” (OED: “Partisanship of the existing condition of things).

Peki, siyaseten kendisini conservative (“muhafazakar” diyelim, Türkçesini kullanalım bundan sonra) ilan eden bir parti neyi temsil eder? Apaçık şekilde görülüyor ki, mevcut sistemin koruyuculuğunu temsil eder. Örneğin İngiltere’de Conservative Party (Muhafazakar Parti) siyasî spectrum’un sağ kanadını temsil eder, geleneksel alışkanlıkların ve kurumların devamlılığını savunmakla birlikte, geleneksel aile değerlerini öne çıkarır, hür girişimi destekler ve bu yüzden de sosyalizme karşıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 07/11/2013 by in Felsefe - bilim, Genel and tagged , , , .
%d blogcu bunu beğendi: